Viimatine terrorirünnak enne seda tabas Jordaaniat üle 12 aasta tagasi, kui Al Qaeda õhkas Ammani hotellides kolm pommi, tappes 60 inimest. Meenutagem, et eestlaste populaarsed reisisihid piirkonnas, Egiptus ja Türgi, on viimasel ajal elanud üle oluliselt enam rünnakuid. Seeläbi võib väita, et reisimine Jordaaniasse on endiselt turvaline.
Suhted Iisraeliga ja palestiinlaste küsimus
Hotellitoas satun vaatama Iisraeli haridusministri Naftali Benneti intervjuud Al-Jazeera jutusaates, kus radikaalselt juudiriigi tegevusi õigustavast jutuajamisest jääb kõlama arusaam, et milleks on vaja kolmandat palestiinlaste riiki? Jordaania ja Gaza juba olevat piisavad territooriumid selle terroristlikku elustiili viljeleva rahva majutamiseks.
Vastab tõele, et ligi pool Jordaania rahvastikust (ja enamik pealinlastest!) on palestiinlased, kes sattusid Jordaaniasse peale Iisraeli loomist 1948. aastal ja araabia maade algatatud sõda Iisraeliga 1967. aastal. Otseste põgenike hulka hinnatakse kahe miljoni kanti, kuid peresuhetest ja rahvastiku juurdekasvust tingituna on Palestiina juurtega inimesi oluliselt rohkem. Jordaania on andnud pea kõigile kodakondsuse ja seeläbi on Iisraelis arusaam Jordaaniast kui palestiinlaste uuest kodumaast kahetsusväärselt tugevalt juurdunud. Rääkides palestiinlastega Jordaanias, siis nagu üks mees on nad valmis samal päeval lahkuma Palestiinasse, kui see võimalus vaid tekiks. Jordaania on neile kodu, kuid mitte kodumaa.
Kui põgenikelaagrite mõiste toob meile silme ette ajutise telklaagri, siis ligi 70 aastat põgeniketemaatika teravust on palestiinlaste laagritest kujundanud veidi tõhusamatest materjalidest ehitatud ülitiheda asustustega linnad. Selliseid nn laagreid on Jordaanias kümmekond. Õnnestus külastada neist suurimat, Ammanist pooletunnise sõidu kaugusel olevat Baqa’a laagrit. Baqa’a on suurim palestiinlaste laager maailmas, andes peavarju eri andmetel kuni 185 000-le asukale.