Ometi oleme saanud endile aruka presidendi, kes loobus kanakuudi sarnaste ehitistega mõisakompleksi renoveerimisest, millele miskipärast antud Ameerika vabaduse ausamba nimetus – Liberty. Kas Liberty mõisa presidendi residendiks pakkujal virvendasid silme ees vaba Ameerika virvatuled või ahvatles magus kinnisvara arenduse projekt, on tagantjärele raske kindlaks teha.
Kes see enam mäletab, kes sellise vallatu mõttega esimesena välja tuli, et meie president peaks resideeruma kõdunenud kuuridest kokku klopsitud rajatistes. Muidugi, arvata võib, et vanale kehale võib ju uue kuue ümber ehitada, kuid siinkirjutajale jääb sügavalt arusaamatuks – milleks?
Kui presidendi residents peab tingimata olema meie rahvusmaterjalist – paberipuidust, siis on ju Eestimaal ometi firmasid, kes ehitavad välismaal lausa puust pilvelõhkujaid. Asi siis ehitada üks korralik tammepuust uusrajatis presidendile, kas või Tamme-Lauri tamme alla. Aga ei – sajandeid rõhumise all kannatanud eestlane peab lõpuks saama mõisnikuks.
Tahtmatult jääb mulje, et kellelgi oli tingimata tarvis koostada hirmkallis renoveerimise projekt (suures agaruses avalikustati isegi joonised koos valveseadmete paigutusega internetis) ja kellelgi oli aastaaruandesse sisse kirjutatud juba viiemiljoniline ehituskäive.
Oru loss tuleks taastada
Kuulu järgi on «presidendi residentsi valimiskomitee» variantidena läbi käinud kõikvõimalikud mõisad ja lossid, kuid miskipärast on unustatud Oru loss. Muidugi, seda vanaaegset ehitist, kus president Konstantin Päts jõudis resideerida, pole enam olemas, kuid Põhja-Eesti pankrannikul ilutsev roosiaed peaks meenutama väärikat minevikku.