Sellise käsitluse resultaat võib olla see, et kui saatetiim saabki lõpuks kätte mõne avaliku huvi seisukohalt tõesti olulise materjali, võivad tegijate tööd saates ülistavad epiteedid pöörata teema tegijate endi vastu. Nii juhtus hiljutise president Ilvese krediitkaardikulutuste looga. Suure kisaga lubatud «paljastus» jäigi meedias olemata, kuid ajakirjanike teemakäsitluse kritiseerimine varjutas kahjuks selle loo olulisima uudise, et president läkski maksumaksja arvelt prassimisega iga aastaga aina rohkem hoogu ja talle usaldatud krediitkaardiarved kasvasid mitu korda.
Milleks ajakirjandusele selline kirbutsirkus? Kui vaid selleks, et teistest parem välja paista, siis on see odav viis ennast kiita. Kuhu on kadunud ajakirjandusliku sisu väärtus? Uskuge, isegi väikeses Eestis ilmub iga päev mõni lugu, mis räägib millestki või kellestki esimest korda. Siim Kallase või Urmas Sõõrumaa usutlusi ei sobi juba ammu ilustama väljend «eksklusiivintervjuu», kuid need ilmuvad tihti endiselt sellise määratlusega.
Kui informatiivsetest küsimustest mis? ja miks? saab olulisemaks asjaolu, kes selle esimesena avaldas, siis on ajakirjandusel probleem. Nii devalveerub ajakirjanduslik objektiivsus millekski vähetähtsaks.
Nii annavad meedias tooni just sellised seisukohavõtud, nagu üllitas sel nädalal eelnimetatud «Pealtnägija», kui teatas, et nende loo järel peab Tallinna Televisiooni eksjuht Toomas Lepp maksma Keskkonnainvesteeringute Keskusele tagasi 25 000 eurot. Ma mõistan enesemüügi vajadust, kuid ei mõista, miks eiratakse fakti, et Lepa mahhinatsioonide asjus käis pikka aega kriminaaljuurdlus, millel polnud «Pealtnägija» kajastustega mingit seost.
«Esimest korda» on ajakirjanduses tegelikult üks paras õhu müümine. Äkki oleme edaspidi vähem eksklusiivsed?
Lisatud «Pealtnägija» saatejuhi Mihkel Kärmase õiendus:
Väide, et «Pealtnägija» omastas politsei töövõidu Toomas Lepa ja KIKi rahadega ei ole õige. Tegelikult oli nii, et Anna Gavronski uuris teemat, märkas eeldatavat Lepa huvide konflikti KIKi rahade saamisel ja pöördus KIKi poole. KIK algatas selle peale auditi, mis päädis selle nädala algul avaldatud tagasinõudega. Ehk siis teisisõnu - politsei küll tegeles pikka aega TTVga, aga mitte konkreetselt KIKi rahadega.