Naasin apteeki ning ütlesin, et täna ma C-vitamiini ei osta. Kõht oli tühi. Enne Vapianosse sisenemist küsisin igaks juhuks sissepääsu teenindussaarel istuvalt neiult, kas nad kaardimakseid aktsepteerivad.
«Väga hea, et küsisite,» vastas ta. «Kaardimaksed ei tööta praegu terves Eestis.» (Nad olid selle informatsiooni saanud mingist pangast.)
See lause mõjus jubedana – umbes nagu keset kõnnumaad peatunud rongi vagunisaatja vastus häiritud reisijatele, et nad ei saa maailmas enam kellegagi ühendust (põnevusfilmist «The Happening»). Möönan, et olukorrale lisas dramaatilisust asjaolu, et Solarise (mina hääldan seda Solaaris, nagu Stanisław Lemi samanimelisele jutustusele on eesti keeles kohane) parkla tõkkepuu ei olnud töötanud ning turvanaine oli andnud autojuhtidele parkimiskaarte manuaalselt.
Mis järgmiseks välja lülitub? Valgusfoorid? Elekter? Pidasin targemaks linnast kaduda, kuna pidin siit niikuinii lahkuma, ning lahke turvatöötaja – sellel korral mees – tõstis keldrikorruse tõkkepuu üles. Neil on selleks omad nipid. Nagu Nõukogude tuumaallveelaevade kõigil süsteemidel, on ka tõkkepuudel manuaalse juhtimise võimalus.
Samal ajal Sikupilli Prismas hülgasid inimesed kassas toidukorve, kuna kaardimaksed ei töötanud sealgi ja neil polnud kaasas sularaha. Pole ime. Eesti Panga 2014. aasta andmetel oli Eesti Euroopas Taani, Rootsi ja Soome järel kaardimaksete arvu poolest inimese kohta Euroopas neljandal kohal. Erinevalt 1990. aastatest, kui automaate oli vähe ning sulid jõudsid ühe ja sama summa erinevatest pangaautomaatidest mitu korda välja võtta, kuna masinatevaheline andmeside oli aeglane, toimivad maksed tänapäeval enamasti libedalt ning Eesti Panga andmetel esines 2015. aasta alguses kaardimaksetes tõrkeid 0,1–0,3 protsenti, olenevalt kellaajast.