«Eurobaromeetri andmed näitavad, et e-sigarettidel on positiivne mõju rahvatervisele kahel põhjusel: esiteks tugev mõju suitsetamise mahajätmisele ja vähendamisele, ja teiseks, et e-sigarette kasutavad suuresti suitsetajad ja endised suitsetajad, mittesuitsetajate määr on minimaalne,» ütles peaanalüütik dr Konstantinos Farsalinos. (Uuringu kokkuvõte ja pressiteade)
Kahjude vähendamine võib olla vaieldav
Mil määral e-sigaretid vähendavad tervisekahjusid, võib olla vaieldav, kuid enamik uurijaid nõustub, et tervisekahjud on oluliselt väiksemad. Inglismaa Tervishoiuorganisatsiooni (Public Health England) 2015. aasta uuring ning Kuningliku Arstide Kolleegiumi (The Royal College of Physicians) 2016. aasta põhjalik 200-leheküljeline raport väidavad, et e-sigaret on tavasigaretiga võrreldes tervisele 95 protsenti vähem kahjulik.
Siseminster Andres Anvelt ütles pressikonverentsil:
«Üks väikene remark lihtsalt, mis te välja tõite, et üleminek kangemalt sigaretilt aitab, üleminek siis sellele, ma ei tea, vesipiibule või elektroonilisele sigaretile aitab vähendada võib-olla suitsetamise sõltuvust, siis uuringud on näidanud ka vastupidist, et paljud noored alustavad elektroonilise sigaretiga ja siis lähevad üle just kangemale tubakatootele. Nii et selles mõttes on nad samas jadas ja ma arvan, et nende maksustamine sisuliselt sarnasel meetodil on igati õigustatud. Aitäh!»
Anvelt tõesti ei tea, millest räägib, pannes ühte patta vesipiibu ja e-sigareti ning põhjendades võrdset maksustamist tavasigaretiga. Vesipiibus põletatakse tubakat, hingates seda läbi vee sisse ja see on tavasigaretist kangem. E-sigaretis ei põletata midagi, vaid kuumutatakse nikotiini sisaldavat või ka mitte sisaldavat vedelikku, tekkivas aurus on 95 protsenti vett, 0,03 protsenti propüleenglükooli, 3,7 protsenti glütseriini ja vähem kui 1 protsent nikotiini (Martuzevicius, Prasauskas jt 2016). Need kaks ei ole kuidagi «samas jadas».