Ent mida aeg edasi, seda enam hakkab meie jaoks kujunema suureks probleemiks üldrahvalike autoriteetide puudumine. Üksnes nende autoriteetide olemasolu võimaldas sündida loomeliitude pleenumil ja meie vabadusliikumisel, mida vedasid eest nimed, mida teadsid peast kõik. Jah, erimeelsusi, ja väga tõsiseid oli ka siis – kuid ometi oli otsustaval hetkel võimalik kompromiss Eesti Kongressi ja ülemnõukogu vahel, mis oli meie vabaduse taastamise ja uue põhiseadusliku korra loomise nurgakiviks.
Kus on need autoriteedid praegu? Paljud on surnud. Elusolevaid aga ei kuulata. Uusi tekib juurde vähe. Ühiskond sarnaneb Belgia Kuningriigiga, kus elavad paralleelselt valloonid ja flaamid enda omavalitsustes ning riiki ainsaks koos hoidvaks jõuks on monarhia. Meil seda pole (ja ka see mõte on naeruvääristatud 1990. aastate alguses kuningriiklaste poolt, kes tõid parlamenti nugise topise – meenutame, et spiiker oli toona tänaseks kadunud Ülo Nugis). Seda pole võimalik ka importida, sest autoriteedid peavad kasvama ise. Autoriteetset arvamust ei ole võimalik kehtestada administratiivselt. Kui meil on kirik riigist lahutatud, siis peaks meil ka «õige arvamus» olema riigist lahutatud. Seega, kellelgi ei saa olla voli arvamust ülevalt (või kõrvalt) peale suruda.
Paraku näen, kuidas avaliku arvamuse vabad kanalid üha enam ummistuvad, nagu ummistuvad lubjastuvad veresooned. Kui 1990. aastate alguses oli arvamus julge ja vaba, siis nüüd enam mitte nii väga. Avaliku suhtluse ruum killustub, kommentaariumis möllavad trollid, antiiksed argumenteeritud arvamuse kujundamise põhimõtted pole enam aus. Nõnda ei saagi sündida uusi autoriteete, kui tundub, nagu võiks lõdva randmega näidata keskmist sõrme igaühele. Absoluutselt igaühele.
Usun, et alustuseks oleks abiks peegli ette seista.