Neljapäeval teatas valitsus, et otsustas tagada kõigile väärika vanaduspensioni ja vähendada ebavõrdsust. «Meie jaoks on tähtis viia esimeses pensionisambas üks tööaasta võrduma ühe pensioniaastaga,» toonitas peaminister Jüri Ratas pressiteates. «Palga suurus jääb pensioni suurust ka edaspidi mõjutama, aga oluliselt õiglasemal määral.»
Jutt käib otsusest, et esimeses sambas asendatakse palga suurusel põhinev arvestus tööaastate arvestusega. Üleminekuaeg on ülipikk ja juba väljaarvestatud palgast sõltuvaid osakuid kärpima ei hakata.
Keskerakonna vana lubadus on, et üks tööaasta peab olema võrdne ühe pensioniaastaga. See on tehniline detail, mis ei tee kellegi pensioni suuremaks ega väiksemaks, aga mis on olnud pensionitõusu lootuse sümboliks valimiskampaanias.
Tänavu saab pensionireformi läbiviimisest 15 aastat. Vähemalt kaks viimast aastat on sotsiaalministeerium valmistanud ette omaaegse korralduse muudatuste paketti. Sellele plaanile jõudis rohelise tule anda Taavi Rõivase esimene valitsus, mistõttu oli pärast valitsuse neljapäevast otsust kummaline lugeda tema Twitteri-kontolt märkust, et tegu on ootamatu pensionimuudatusega, mis kaotab paljude lootuse suuremale pensionile.
Ootamatu? Kas tõesti? Ja mis ära võetud lootusest jutt käib? Pensioni esimese samba kassas on raha nii palju, kui maksumaksja jaksab sinna kanda. Väikseim pensionimäär peab tagama äraelamise inimesele, kes enam töötada ei jaksa. Need on piirid. Ei mingit kesk- või reformierakondlikku ideoloogiat ega luhtunud või täitunud lootusi. Tavaline sotsiaalpoliitika.
Aga naastes Alev Strömi juurde – peaministrite avaldusi Peeter Oja hääle ja aktsendiga lugeda oleks päris naljakas. Aga kui neid loeb Reformi- või Keskerakonna valija, võttes parteilisest eelistusest sõltuvalt tõsiselt Rõivast või Ratast, siis enam mitte. Põhjusel, et need ei anna tõest pilti riigikassa võimekusest pensione maksta.