Praegu istuvad Prantsusmaa, Suurbritannia, Saksamaa, Belgia, Türgi ja Iisrael justkui igaüks omaette paadis ja katsuvad ise terroristide rünnakutele vastu astuda, nagu saavad. Kui jõuaksime tõhusa sõjalis-poliitilise ning luurekoostööni, oleks lootust terroristidega hakkama saada.
-Kaugelt vaadates tundub, et Lähis-Idas on kätte jõudnud tõeline Armageddon. Mis tegelikult toimub?
Mõned aastad tagasi algas paljudes araabia maades käärimine, mida mitte just kõige targemad inimesed hakkasid nimetama araabia kevadeks, eeldades ekslikult, et kui diktaator troonilt tõugata, tuleb asemele demokraatia. Kuid ajalugu tõestab meile vastupidist.
Meie regioonis on üleminek demokraatiale raske ja valulik. Paljudes riikides olid võimul äärmuslikud islamistid, seejärel liberaalsemad jõud ja siis jälle islamistid. Pendeldatakse ühest äärmusest teise.
Piiriküsimus puudutab eriti valusalt Süüriat. Omal ajal tulid kokku Briti ja Prantsuse ohvitserid ning pärast seda, kui oli joodud mõned klaasid head konjakit ja suitsetatud häid sigareid, otsustasid nad, millised peaksid olema koloniaalimpeeriumite piirid Lähis-Idas.
Süüriat ei näe me enam kunagi endisena ning rahvusvahelisel üldsusel tuleb selles suhtes otsusekindlust üles näidata. Võib ju peita ennast ideoloogiliste loosungite taha ja rääkida, et me ei saa sekkuda suveräänsete riikide piiride ümbertegemisse, kuid minu arvates tuleb selles osas võtta vastu otsuseid, mis aitaksid stabiliseerida Lähis-Ida olukorda.
Oluline on toetada sellistes maades nagu Süüria progressiivseid jõude, leida inimesi, kes pooldavad positiivseid muudatusi, ning pidada nendega dialoogi.