Ohvriabi seaduse muutmise seadus võeti riigikogus vastu 19. oktoobril 2016. 11. novembril 2016 kuulutas sotsiaalkindlustusamet välja riigihanke naiste tugikeskuse teenuse osutajate leidmiseks. Hanke eest vastuvaks ametnikuks oli SKA ohvriabi üksuse juht Olle Selliov.
Hange oli jagatud 14 piirkonnaks ja võrreldes 2016. aastal tugikeskustele reaalselt teenuse osutamiseks eraldatud summadega olid maakondades teenuste osutamiseks ette nähtud piirsummad sõltuvalt elanike arvust maakonnas oluliselt vähenenud. Jõgevamaal vähenenud 45%, Järvamaal vähenenud 43%, Läänemaal (koos Hiiumaaga) vähenenud 58%, Lääne-Virumaal vähenenud 25%, Pärnumaal vähenenud 8%, Raplamaal vähenenud 6%,Valgamaal vähenenud 44%, Viljandimaal vähenenud 37%, Võrumaal vähenenud 44%, Tartumaal vähenenud 10%.
Läbikukkumise kronoloogia
Esimene sotsiaalkindlustusameti teenuseosutajate leidmiseks korraldatud hange luhtub 8 piirkonnas, kuna esitatud pakkimused ületasid hankes seatud piirsummasid, teenuseosutajad leiti vaid 6 piirkonnas – Harjumaal, Ida-Virumaal, Põlvamaal, Saaremaal, Pärnumaal ja Tartumaal.
23. novembril 2016 asus tööle uus valitsus.
14. detsembril 2016 kuulutati välja sotsiaalkindlustusameti uus hange, kus piirsummad maakonna kohta jäid samaks, leevendatud oli aga teenust osutavatele isikutele kehtestatud koolitusnõudeid.
Naistevastase vägivalla teemalise koolitusega samaväärseks loeti inimkaubanduse ja lähisuhtevägivalda puudutavad koolitused, see tähendab, et sotsiaalkindlustusamet oli nõus teenust ostma ka isikutelt, kel puuduvad teadmised naistevastasest vägivallast.
21. detsembril 2016 teatasid tugikeskused, et võrreldes viimastel aastatel sotsiaalministeeriumilt saadud toetusega väheneb väiksema elanike arvuga maakondades teenuste rahastus ligi poole võrra. ENVL ei ole nõus tegema mööndusi tugikeskuse teenuse kvaliteedis ega saa petta vägivalla ohvritest naiste ootusi saada keskusest kompleksset abi.
Sotsiaalministeerium korraldas 21. detsembril 2016 pressikonverentsi, kus sotsiaalministeeriumi asekantsler Rait Kuuse ja sotsiaalministeeriumi ohvriabi üksuse juht Olle Selliov selgitasid meediale, et mingeid probleeme ei ole, sotsiaalkindlustusamet on töötanud välja tugikeskuse teenuse kulumudeli ja tugikeskuste rahastamine järgmise aasta riigieelarvest mitte ei vähene, vaid hoopis suureneb, kvaliteetne teenus on alates 1. jaanuarist 2017 tagatud kõigis maakondades. Tegelikkus on aga hoopis midagi muud.