Nii Karus kui Jermalavičius on ühel nõul, et Eesti jaoks oodatum uudis NATOst oleks 2017. aastal otsus tuua idatiiva riikidesse õhukaitsesüsteemid. Samuti NATO luure ja eelhoiatuse loomine, nii et siin regioonis oleks kohal ka teiste liitlaste eelhoiatusvõimekus.
Lihtne ei saa see aga olema, sest võib ennustada, et Trumpi juhtimisel pöörduvad NATO riikide pilgud rohkem Süüria konflikti lahendamisele. Kuigi allianss ise pole seal kaasatud, siis liikmesriigid küll.
Jermalavičius usub, et Ida-Euroopa jaoks osutuvad võtmetegelasteks nõunikud, kes president Donald Trumpi ümbritsema hakkavad. Siin on häid uudiseid, aga ka ohumärke.
«Inimesed nagu USA tulevane kaitseminister James Mattis teavad, mis siin toimub. Ta on Eesti suur sõber, teab Venemaad ja Baltikumi. Aga temal, erinevalt julgeolekunõunikust, ei ole otseligipääsu presidendile,» ütleb Jermalavičius.
Ilma Kongressi heakiiduta määratud rahvusliku julgeoleku nõunik erukindral Michael Flynn on aga teist masti mees: propagandakanali Russia Today kaastöötaja, kes pooldab suhete tihendamist Vladimir Putiniga.
«Tema kujundab Trumpi lähenemist Venemaale, arusaama ohtudest NATO-le iga tund.» See tähendab, et Balti riikidele on eluliselt oluline senist diplomaatilist joont hoida ja sõnumit süvendada. «Me peame kultiveerima oma kontakte Kongressis ja hoidma ülal arusaama meid ähvardavatest ohtudest. See on võtmeväljakutse Balti riikide diplomaatiale.»
Jermalavičiuse sõnul on Eesti otsustajad olnud väga head selles, et rõhutada: alliansi solidaarsus algab kodust. Teisisõnu, tuleb investeerida iseenda võimetesse ja poliitilisse tahtesse. Välismaa mõttekodade raportid on teaduri sõnul olnud ekslikud, sest Venemaad heidutab konventsionaalse sõjapidamise võimekus.
«See on tema jaoks valuuta, mitte geriljasõda või pikale veniv konflikt. Putini peamine vedur on tema enda režiimi turvalisus. Nii kaua kuni ta arvab, et tema võimu mingid asjad tugevdavad, nii kaua ta seda ka teeb,» ütleb Jermalavičius. «Putinil tuleb 2018. aastal võita Venemaa valimised. Seega 2017. aasta saab olema kõrgendatud riski periood.»