Kodu rajamise soov ütleb riigi kohta kõige enam
See, kuhu me loome oma kodu, räägib meie kohta praegusel rändeajastul väga palju. See väljendab, kelleks me ennast peame, kus me tunneme ennast tuttavalt ja koduselt, kus on turvaline ja hea lapsi kasvatada. Aga ka seda, kas meil on tööd, milline on selle töö eest saadav tasu ning milliseid võimalusi töötasu meile kodu rajamiseks pakub. Töö leidmine ja tasu omakorda sõltuvad sellest, milline on olnud meie haridustee – milliseid uksi see meile tööturul avab ja millised tööturu uksed meie ees kindlalt suletuna hoiab. Nii hariduse kui ka töö saamise tingimused, mille toel me oma valikuid saame teha, loob meile aga riik.
Selle vastu, et riigipiirid, kodanikkond ning inimeste ja ettevõtete tegutsemisruum ei kattu, võib protestida, kuid targem on siiski sellega seotud võlude ja valudega kohaneda. Nii nagu me ei saa panna kätte ette eestlastele, kes soovivad elada, töötada, õppida ja pere luua välismaal, ei saa me uksi sulgeda ka mõnes teises riigis sündinud inimeste ees, kes tahavad tulla Eestisse. Inimeste rändejõgi kipub voolama sinna, kus on parem elada, ning seda on võimatu täielikult kinni pidada, kui just mitte võtta kasutusele Põhja-Korea moodi isikuvabadusi piiravad lahendusi.
Ka maailma riikide inimarengu aruande andmed räägivad selget keelt. Rändajad – nii põgenikud, õppijad, töötajad kui ka pererändajad – liiguvad madalama heaolutasemega riikidest kõrgema heaolutasemega riikidesse. Ka Eesti liigub oma arengus uude etappi, kus üha enam on taas neid inimesi, kes soovivad siin kodu luua.