Eesti Energia jaoks lahendaks probleemi tegelikult hankida tuulikud mitte karbitootena, vaid tehnoloogia ülekandena (technology transfer). On hästi teada, et Eesti Energial on Ida-Virumaal asuva Tehnoloogiatööstuse näol ka endal masinatööstuse võimekust, mida saaks rakendada ka tuulikute tootmise ja hooldamise väärtusahelas. Omandades kinnise platvormi asemel ka teadmised tehnoloogiast, on referentside puudumist võimalik ise tuulikute tootmises osaledes eduteguriks pöörata.
Elektrituruseadus viimaseks päästerõngaks
Viimaseks päästerõngaks tuuletehnoloogia ettevõtetele oleks elektrituruseadusesse innovatsioonimeetme lisamine. Sellekohase ettepaneku on majanduskomisjonile teinud ka Kaubandus- ja Tööstuskoda. Sisuliselt tähendaks see taastuvenergiatoetuse maksmist innovaatilise taastuvenergia tehnoloogia abil toodetud elektrienergia eest, mis ei tähenda otsest kulude kasvu elektrienergia tarbijatele, nagu püütakse väita. Vajalik taastuvenergia maht, mis on kokkulepitud Pariisi kliimakonverentsil, tuleb täita nagunii.
Selle ettepaneku eesmärgiks on rajada koduturule esimene arvestatava suurusega taastuvenergia tootmisvõimsus ehk tuulepark, mis võimaldab saada eksportimiseks vajalikud referentsid. Kui innovatsioonimeede kirjutataks seadusesse, siis ei mängiks Tootsi toetusmahtude täisehitamine välismaa karbitoodetega Eesti tuuletehnoloogia ettevõtetele nii fataalset rolli. Vastavasisuline otsus peaks sätestama täpsema toetuse kestuse ja toetuse ülemmäära.
Eestis on loodud tuuletehnoloogia klaster, mille eesmärgiks on alustada suurte, multimegavatt klassi elektrituulikute tootmist. Esimene selline, Eestis ehitatud Eleon 3M116, on Saaremaal võrgukatsetused läbinud, 3 aastat ülihäid tootmistulemusi näidanud ja käimas on seeriatootmise ettevalmistamine. Tööstuse käivitamine tähendab eksporti ja perspektiivis ligi 1500 töökoha loomist. Positiivsetest arengutest võidaks kogu Eesti majandus.
Kokkuvõtteks. Rohelistele energiaallikatele üleminek on globaalne megatrend ja maailmas konkurentsivõimeliste tuulikute tööstuse käivitamine võimaldab Eesti majandusel olla sellest protsessist kasusaajate, mitte raha väljaandjate rollis.
Eesmärk, et aastaks 2020 peab 17,6 protsenti toodetavast elektrienergiast olema taastuvatest allikatest on paika pandud Euroopa Liidu poolt. Meie teha on see, kui palju Eesti majandus sellest kasu saab või ei saa. Elektrituulikute tööstus on strateegiline tööstusharu, mis saab olla ekspordis edukas vaid koduturu toe olemasolul. Seda kinnitab rahvusvaheline praktika Taani, Saksamaa ja Hispaania näidete varal. Koduturul testitakse uusi mudeleid ja kogutakse vajalikke referentse välisturgudele edukaks sisenemiseks.