Kui nüüd keegi ongi rihma korralikult kinnitanud ja soovib julgelt investeerimises gaasi põhja lükata, siis tasub meeles pidada, et risk ei ole sisse lülitatud mitte ainult selles mõttes, et kõigile meeldib täna riskantseid varasid osta, vaid ka selles mõttes, et kõik eelkirjeldatu võib olla sobivaks lavaks praegu taamal olevatele probleemidele.
Ei ole võimalik liigselt rõhutada seda, et kui USA majandus kasvab, kasvavad ka dollari intressimäärad ning tugevneb dollar. See pole aga teps mitte globaalselt kõigile osapooltele meeldiv areng. Esimesena meenuvad USA enda suurettevõtted või ka arenevad riigid, kes on dollaris laenanud.
Ka ei ole mitte kuhugi kadunud arenenud maailma majanduse kaks suurimat probleemi – vananev rahvastik ja (üllatuslikult) kahanev tootlikkus. Vananev rahvastik tähendab madalamat kasvupotentsiaali ning madala potentsiaali juures kiirenev kasv tekitab inflatsioonilist survet – seega survet intressimäärade kasvule. Kui inflatsioon mingigi hoo sisse saab, siis reaalintressid kukuvad ja annavad kasvule veelgi hoogu juurde. See omakorda tähendab tõuget pikemaajaliste intressimäärade kasvuks.
Nüüd, lisades siia selle, et Ühendriikide aktsiad on fundamentaalselt kallid, olemegi identifitseerinud ka negatiivse riski. Veelgi enam – oleme mõistnud, et tegelikult elame ikkagi edasi ajas, kus majandusse sekkumine on arvestamist nõudev faktor number üks – lihtsalt jäme ots on maailma olulisimas majanduses liikunud kekspanga käest (võimu teostavate) poliitikute kätte. Monetaarsest stimulatsioonist on saanud fiskaalne.
Nüüd, kui keskpankurid kipuvad olema tehnokraatlikud, siis poliitikud vaevalt, et veel tahavad tõsiselt mõelda reformidele, mis aitaks näiteks vananeva rahvastiku väljakutsetega reaalselt ja jätkusuutlikult toime tulla. Ajalugu on tõestanud, et stimulatsiooni positiivne efekt on lühiajaline, samas kui selle võlakoormat kasvatav efekt on pikaajaline. Seega lühiajaliselt näib, et investeerides võiks dollari risk olla avatud ning mida pikemat pilti vaadata, seda suurem kiusatus oleks omada varasid, mis on traditsiooniliselt töötanud inflatsioonilises keskkonnas.
Peeter Koppel on SEB panga privaatpanganduse strateeg. Ta on töötanud mitmel finantsturgudega seotud ametikohal, muu hulgas kaubelnud valuutade ja aktsiatega.