Selleks, et kellegagi liituda, tuleb kõigepealt selgitada, mis meid lahutab. Mõistagi leiab Eesti ja NSV Liidu/Venemaa suhete ajaloos rohkelt kibedaid ja raskeid tundeid ja lehekülgi. Aga ajalooline pärand jääb viimaks ikkagi kõigest ajaloolaste osaks. Samal ajal rahvuslik vaim on igavene kategooria. Ja eestlaste ja venelaste vahel valitsebki tohutu erinevus seisukohtades ja väärtussüsteemis. See puudutab suhtumist töösse, rikkusse, võimu, üksteisesse ja ellu.
Nende erisuste juured peituvad rahvuse suuruses: venelased kuuluvad suurde rahvusse ja võivad lubada endale pillamist, eestlased on aga väike rahvas ja peavad kõiges kokku hoidma.
Toon välja mõned üldistatud tähelepanekud rahvuslike eripärade kohta. Tegemist pole laiapõhjaliste antropoloogiliste uuringuga, vaid minu arvamusega.
Eestlaste ja venelaste suhtumine töösse
Eestlased peavad kalliks iga eesti keele sõna, iga senti, iga metsatükki, iga liigutust, iga emotsiooni. Venelased lubavad rahumeeli oma keelde kuhjaga välismaiseid sõnu, pilluvad raha, kord annavad Krimmi ära, siis võtavad jälle tagasi, valavad naftaga üle miljonid hektarid tundrat ja metsa, löövad käega ja annavad lihtsalt vastu vahtimist.
Eestlased peavad oma heaolu aluseks igapäevast ühetaolist tööd. Eestlane hommikul ähib, ohib, joob tassi kohvi, sööb müslit ja tatsab tööle, kus töötab kaua ja igavalt. Venelane hommikul vaikib, kolistab panniga, neelab alla juustuvõileiva, viineri, vorstitüki, praemuna, joob tassi kohvi, loputab selle alla teega ja sõnadega «Issand, millal küll see lõpeb?» tormab tööle, kus rabab nagu hull.