Veel kord sõna võtma (vt ERR.ee 09.12: «Kuidas vältida õigusemõistmise muutumist farsiks») ajendas mind esmajoones saates «Olukorrast riigis» kuuldu.
Kõigis saadetes arvamust avaldanud ajakirjanikest, Postimehe ajakirjanikud võib teatud põhjustel hinnangust välja jätta, kõige tulihingelisem eeluurimistoimiku avaldamise õigustaja oli, üllatav küll, Pressinõukogu esimees. Kes pole selle institutsiooniga tuttav, sellele selgituseks, et Pressinõukogu on «ajakirjanduse eneseregulatsiooni organ, mis pakub lugejatele, kuulajatele ja vaatajatele võimaluse leida meediaga vastuollu sattunult kohtuväliseid lahendusi».
Pressinõukogu arutab kaebusi, mis laekuvad lugejatelt ajakirjanduses ilmunud materjalide kohta. Jätan kõrvale küsimuse, kas nõukogu esimees saab olla erapooletu kaebuse lahendamisel, kui mõni, keda eeluurimistoimiku avaldamine puudutas, otsustab selle vaidlusorgani kasuks.
Pühapäeva õhtul liitus temaga ajalehtede liidu tegevdirektor, kes tõelise sildistamisega alustas (Postimees 11.12). Materjalide avaldamise kriitikud, mina nende hulgas, nimetab ta põlastavalt «moraalijüngriteks». Kas autor soovib näidata, et ajakirjandusvabadus vastandub moraalile?
Alustuseks meenutan, millisest me räägime. Avaldatu polnud ajakirjaniku uurimistöö vili, vaid ebaseaduslikult saadud eeluurimistoimiku materjalid.
Pressinõukogu esimehe väited on kokkuvõtlikult järgmised: 1) Postimees on teinud väga head tööd. Igal lugejal on nüüd võimalik otsustada, kas Savisaar on süüdi. See ongi ajakirjanduse ülesanne; 2) Toimikumaterjalide avaldamisega saavad kõik inimesed teada, millised on süüdistused ja tõendid. Postimees aitas kaasa õiglasele kohtumõistmisele; 3) Katse välja uurida, kuidas materjalid lekkisid, on katse suukorvistada ajakirjandus.
Näib olevat kasulik kõigepealt meenutada mõnda üldist põhimõtet, mis on omased õigusriigile. Esiteks, väljendusvabadus, mille osaks on ajakirjandusvabadus ja õigus allikakaitsele, pole ainus põhiseaduses sätestatud õigus. Põhiseadus kaitseb muidki õigusi. Nimetan kahte asjassepuutuvat: õigus õiglasele kohtumõistmisele ja õigus eraelu puutumatusele. Teiseks, ajakirjandusvabadus pole piiramatu põhiõigus, mida ajakirjanikud sageli kipuvad unustama või mida nad ei soovi meenutada.