Artiklid, mille eesmärgiks on teadus muude alade inimestele lähemale tuua ja mõistetavamaks teha, võivad nii hoopis karuteene teha ja teaduse usaldusväärsust vähendada.
Esimene teaduse põhitõdesid, mida ka iga inimene väljastpoolt peaks mõistma, on teaduslike väidete falsifitseeritavus. See tähendab, et kõiki teaduslikke väiteid peab olema põhimõtteliselt võimalik kontrollida, vaatluste või katsete abil testida ja sõltuvalt tulemustest kas kinnitada või ümber lükata.
Teaduslike väidete tõesuse kontrollimisele suur osa teadlasi enamiku oma ajast pühendabki (kui nad just parasjagu grandiprojekte ei kirjuta). Kuna paljud uuritavad probleemid on väga komplekssed ja mitmetahulised, tuleb sageli ette olukordi, kus ühe töörühma katse väidet nagu toetaks, teine selle aga ümber lükkaks. Sellised vastuolud on teaduse loomulik osa.
Kui üksikuurimuste põhjal pannakse kokku ülevaateartikkel, kus vaagitakse nii- ja naapidiseid tulemusi, tehtud katsete usaldusväärsust ning vastukäivaid tulemusi andnud uurimuste metoodilisi erinevusi ja sarnasusi, on rohkem lootust näha uurimisprobleemi tegelikku seisu. Üksikuurimusi kajastavad populaarteaduslikud artiklid seda aga ei peegelda.
Üksikuurimuste vastukäivuse tulemus on see, et pea igaühel on võimalik oma seisukoha toetuseks hea tahtmise korral ports teadusartikleid leida. Nii võibki näiteks kliimamuutustest lugedes leida väga häid ja veenvaid kirjutisi nii inimmõju olulisuse kui ka ebaolulisuse kohta. Kahtlemata võib see segadusse ajada. Samas on selged, vaid ühe poole tulemusi kajastavad kokkuvõtted kallutatud ning seetõttu eksitavad. Kas eelistada tõepärast segadust või selget valet?