Kriminaalasja kohtulik arutamine ei toimu nii, et kohus tutvub kõige kriminaaltoimikus olevaga (ja ajakirjanduses ilmunuga), noogutab ja lööb templi peale. See, mis on kirjas kriminaaltoimikus, on väga selgelt vaid kohtumenetluse ühe poole – prokuratuuri – versioon, nende arusaam asjast. Kriminaaltoimikus ei ole kohtumenetluse teise poole – kaitse – arvamust, kriitikat ega ka nendepoolseid tõendeid. Küll aga saab see viimati nimetatu olema kohtu laual. Ja nüüd, pangem tähele, kaitseversiooni kinnitavat materjali ei ole siis, kui ajakirjanik avaldab ajalehes kriminaaltoimiku materjale.
Vahemärkusena: oleks väga tore kunagi lugeda pikka ajakirjanduslikku süvaanalüüsi selle kohta, kuidas täpselt veenvate kaitseargumentidega kummutati süüdistusversioon. Kardan, et jäängi sellist artiklit ootama, sest tõenäoliselt see ei müüks.
Loomulikult esitavad kaitsjad (nii kaitse-eetika üldistest nõuetest tulenevalt kui ka – mis seal salata – pahatahtlikkusega piirnevalt) väiteid, mis ei ole kohtute jaoks tõsiselt võetavad ja on kergesti kummutatavad. Kuid, kinnitan, et äärmiselt primitiivne ja vildakas on arusaam, et tõde ongi alati ehedaimal kujul kriminaaltoimikus ja kaitsjail midagi sisuliselt sinna juurde öelda ei ole. Esiteks on meie õiguskord mitmetel põhjustel muutunud ise sedavõrd keerukaks, et sageli ongi kohtul võimalik alles pärast kohtumenetluse mõlema poole argumentide ära kuulamist võtta seisukoht, mis NB! hälbib prokuratuuri algsest (süüdistuses sisaldunud) seaduse tõlgendusest, kuid NB! mida lõppkokkuvõttes on ka prokuratuur aktsepteerinud.
Teine problemaatika, mida saab tõstatada vaid kaitse kohtumenetluse poolena ja mida mitte kunagi ei saa olla kriminaaltoimikut kajastavas ajaleheartiklis, on küsimus süüdistusversiooni toetavate tõendite lubatavusest. Loomulikult on enamik seda juttu lugevatest inimestest veendunud, et nemad ise ei muutu mitte kunagi ja mitte mingil tingimusel süüdistatavateks. Paraku on elu keerulisem, mitmekesisem. Paraku tunneb meie õiguskord ka ettevaatamatuse tõttu toime pandavaid kuritegusid.