Eesti reaalsus on see, et uuel aastal hakkame senisest rohkem maksma toasooja eest, kuna välja on käidud maagaasi aktsiisi tõus. Järgmise kolme aasta jooksul kasvab see praegusega võrreldes kolm korda. Kui lisada toasooja hinnale tootja kasum ning käibemaks, võib lõpparve kujuneda tarbijale ehmatavaks.
Millisest kodukulude vähendamisest me siis räägime? Kogu see jutt on tegelikult puru silma ajamine. Inimesi karistatakse selle eest, kui nad panustasid kümne aasta jooksul gaasküttele.
2005.–2006. aastal räägiti keskkonda saastava masuudi ning kivisöe kasutamise lõpetamisest, mistõttu läksid paljud katlamajad üle gaasile. Elamupiirkonnad ja korteriühistud võtsid riske ning tegid uute katelde kasutamiseks investeeringuid. Mõnigi väiksem katlamaja pole senini laenudest vabanenud.
Maapiirkondades on alles ka masuudil töötavad katlamajad ning nende kliendid on nüüd õnnega koos. Osa katlamaju on nii gaasi kui ka masuudi peal, mis pole ka paha lahendus: kui midagi ootamatult kallineb, saab odavamale allikale sujuvalt üle minna.
Uuel aastal hakkame maksma rohkem toiduvalmistamise eest, sama lugu on vee soojendamisega. Paljudes kodudes on gaasiboilerid ja köökides gaasipliidid. Kindlasti ei hakata neid kiirkorras üle parda viskama.
Hinnatõus niidab jalad töötlevalt tööstuselt ning ka kaubad ja teenused kallinevad oluliselt. Kõige mustem stsenaarium on see, kui sektor tervikuna kaotab naabrite ees konkurentsivõime. See seab löögi alla tarned ja lõpuks töökohad. Ettevõtted on teinud äriplaanid pikema aja peale, seal pole arvestatud poliitiliste fopaadega.