Nüüd oleme Toompea noorpere hulgast saanud sellele mudelile väärika mantlipärija. Esmaspäeval riigikogult valitsuse moodustamiseks volitusi hankimas käinud Jüri Ratas rääkis rahvaesindajatele pikalt ja võib üsna kindel olla, et ta ka usub sellesse, mida kuulis end pajatavat.
Paraku ei ole peaminister Eestis sümbolkuju, vaid täidesaatva võimu juht ja tema ülesandeks mitte tänamine, kiitmine, riigi kui juriidilise keha ja tema kodanikkonna vaheline suhtekorraldus, vaid hoopis üksikute praktiliste sammude abil põhiseaduses sõnastatud eesmärkide saavutamine. Kui eesmärke ei nimetata, ei saa olla kindel, et ka jutluses kirjeldatud sammud neile lähemale viivad.
Ma ei taha ütelda, et varasemad peaministrid ametisse astumisel oleksid tingimata kõnede ülesehituses kirjeldatud «eesmärk-abinõu» mudelit kasutanud, aga seekordses etteastes jäi põhiseaduse preambulis kirjapandu ignoreerimine eriti teravalt kõrva kriipima.
Milliseid märksõnu peaks Eesti riigi loomise mõtte kirjeldusest eeskätt otsima? Minu lemmikud on vabadus, õiglus ja õigus (millele riik on rajatud), rahu ja üldine kasu tulevastele põlvedele ning rahvus, tema keel ja kultuur (mille säilimise peab tagama). Kas ja kuidas Jüri Ratas oma troonikõnes neile põhialustele osutas? Võtkem järjekorras.
Sõnu «rahu», «vabadus» ja «õiglus» tekstis ei leidu. Esimesega on lihtne. Kui pöörata vähegi tähelepanu inimkonna pikas ajaloos sündinule, siis pole raske märgata, et võidurelvastumine on väga harva pikaajalise rahu tagamise retsept. Kaitsekulude kasvatamine võib olla rahu tagamise teenistuses, aga sõna «kaitse» ei hulbi tühjalt maailmamerel, talle on ründe või rünnaku näol olemas vastaspool. Valitsus seega ei eelda igavest või pikaajalist rahu, vaid valmistub sõjaks.