On aeg arvestada võimalusega, et meie «külma sõja järgne» arusaam maailma tasakaalust, julgeolekukorraldusest, õigusest ja õiglusest ei ole enam adekvaatne. Venemaa usub seda, võiks isegi öelda, et Putin on teinud sellest endale elu ja surma küsimuse, Trump arvatavasti näeb seda või vähemasti on selle kinnitus, Türgi käitub vastavalt, Briti valijad käituvad vastavalt, üha suurem hulk Eurooplasi tajub seda instinktiivselt. Vanad reeglid ei kehti enam.
Mis on siis juhtunud? Kunagi ütles Rein Taagepera, et impeeriumid lagunevat kas pauguga või visinal. Aga enne teda ütles sama Lev Gumiljov, lisades, et nad võivad laguneda ka n-ö ilusa kestaga, nagu Briti impeerium. Paljude jaoks ei ole lääne liberaalsest demokraatiast täna alles palju rohkem kui ilus kest. Aegade muutumine ei ole seni kunagi tähendanud maailma lõppu, nagu iga kord kiputakse kuulutama. Aegade muutumine on nagu iga kriis: tekitab tohutult riske, aga avab tohutult võimalusi.
Võib pikalt vaielda küsimuse üle, kuidas ja miks meie maailm praegusesse olukorda jõudis. Kes on süüdi ja mis läks valesti. See hakkab aga muutuma pigem küsimuseks ajaloolastele kui uue reaalsuse kujundajatele. Nemad ei küsi küsimusi, vaid annavad vastuseid.
Siiski on õige diagnoosi panekuks vaja tunda haiguslugu. Sest suur osa vigadest igasuguses ravis tehakse just valediagnoosi tõttu.
Esimene valediagnoos pandi läänes olukorrale, mis tekkis pärast külma sõja lõppu. Venelased tajusid seda kui kaotust. Lääs leidis, et külm sõda sai läbi ja Venemaa saab asuda normaalsele arenguteele. Aastaid keelduti nägemast ja tunnistamast ilmset: Venemaa ei ole leppinud impeeriumi kaotusega. Boriss Jeltsini aeg, mil N Liidu lagunemiskriisis esile kerkinud liider üritas tõepoolest Vene ühiskonda muuta, oli nõukogudeaegsele impeeriumi selgroole, miljonile tšekistile, sadadele tuhandetele sõjaväelastele, häbi ja anomaalia. Lääs tõlgendas NATO ja Euroopa Liidu ning koos nendega n-ö lääne väärtusruumi laiendamist Ida-Euroopasse kui vääramatut, positiivset, loomulikku, peaaegu ajalooliselt determineeritud protsessi. Selle idee («Europe whole, free and at peace») tõi esimest korda laiemalt käibele president Bush vanem Saksamaal mais 1989.