On tõenäoline, et minu teadlastest tutvusringkonnas ei tundnud keegi kedagi, kes oleks toetanud Trumpi. Hilisemad analüüsid on näidanud, et vahe kõrgharitud ja kolledžihariduseta valijate eelistustes oli sel korral suurem kui kunagi varem. Kui lisada siia juurde täiesti ekslikud küsitlustulemused, mida iga päev uudisteportaalidest ja raadiokanalitest kuulutati, ei ole imestada, et enne valimisi oldi demokraatide kandidaadi Clintoni ülekaalukas võidus täiesti kindlad.
Teisipäeva õhtu algas rõõmsas meeleolus – koguneti professori koju, joodi siniseid (demokraatide värv!) kokteile, sõlmiti võtmeosariikide võitja osas kihlvedusid, istuti üheskoos elutoas diivanil ja vaibal ning värviti markeritega seinale kleebitud kaardil osariike vastavalt tulemuste saabumisele punaseks või siniseks. Kui kaart seinal aga järjekindlalt punaseks värvus, muutusid inimesed üha vaiksemaks ja mõtlikumaks. Enne keskööd oli selge, et tulemus, mida mu kolleegid isegi õudusunenäos näha poleks osanud, oli saanud reaalsuseks.
See oli šokk, millest pole toibutud siiani. Järgnevad päevad olid ülikoolis vaiksed – koridorid olid tühjad, uksed olid suletud. Need kolleegid, kes siiski tööle jõudsid, käisid ringi, silmad magamatusest kottis, ning kurtsid keskendumisraskusi.
Immigrandid
Millised on teadlaste peamised mured seoses uue presidendiga? Esiteks mõjutab teadlaskonda tõenäoliselt immigratsioonivastasus. Nagu ütles mu prantslasest kolleeg, on ehmatav tõdeda, et 50 protsenti ameeriklasi teda siia ei soovi. Muidugi tuleb aru saada, et külalisteadlane Prantsusmaalt ja illegaalne immigrant Mehhikost on kaks eri asja, kuid USA maine riigist, kus kõik on võimalik ja iga hakkaja inimene teretulnud, on kahtlemata kõikuma löönud.