Iga telesari, mis eetris jookseb, leiab aset mõnes suures metropolis. Enamik kuulsusi, keda sotsiaalmeedias jälgitakse, elavad rannikutel. Kes omal alal edukad, kolivad varem või hiljem suurematesse keskustesse karjääri tegema. Donald Trump on poliitilisest eliidist täpselt sama kaugel, kui keskmine ameeriklane piiblivöös. Temas nähakse outsiderit, kes vastandub poliitladvikule samamoodi nagu Kesk-Ameerika vastandub ülejäänud Ameerikale.
Vastandumise võit
Trump võitis peamiselt tänu sellele, et tema kampaania vastandus niiöelda karjääripoliitikutele ja USA poliittööstusele. Lisaks kirglikele vabariiklastele hääletas tema poolt lai hulk inimesi ka teisest leerist - inimesed, kelle hääl tavaolukorras läheks demokraatidele, kuid kes oma rahulolematuse väljendamiseks status quo vastu andsid protestihääle Donaldile.
Peaaegu et kohustuslik on võrrelda antud valimisi Brexitiga. Ka Brexit sai brittidelt heakskiidu just tänu protestihäältele. Referendumi järgne statistika näitab selgesti, et enamik Brexiti pooldajatest ei eeldanud, et UK lahkumine ka tegelikult aset leiab, ei mõistnud lahkumise täit tagajärge ja kahetsevad oma valikut. Laias laastus sama leidis aset ka USAs.
Rahulolematud ameeriklased kohtlesid valimisi kui meelelahutust - tundes, et enam hullemaks minna ei saa, ei antud häält mitte kõige sobivamale kandidaadile, vaid hoopis televiisorist teada-tuntud tõsielustaarile.
Mis ootab vähemusi?
Inimesed on ehmunud ja tunnevad hirmu - eriti vähemused, keda Trump on oma sõnavõttudes avalikult rünnanud - immigrandid, moslemid, mehhiklased. Aga ka teised, keda Trumpi lubatud muudatused puudutavad. Kroonilised haiged mõtlevad mida teha, kui tervisekindlustus nende ravikulusid enam ei kata. Naised muretsevad mida teha, kui rasestumisvastased vahendid enam sama kergesti kättesaadavad pole. Seksuaalvähemused mõtlevad hirmuga, mis tagurliku presidendi valitsusaeg endaga kaasa toob. Järgmiseks presidendiks on patoloogiline valetaja, kelle avalikud sõnavõtud on olnud nii ekstreemsed ja poliitilised vaated nii anti-intellektuaalsed, et asjakaugel välisvaatlejal (või veendunud demokraadil!) on raske mõista, kuidas asjad nii kaugele arenesid.