Välismeedia Eesti valitsuskriisist: läänemeelne valitsus kukkus ja Putin rõõmustab (38)

Postimees
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Peaminister Taavi Rõivas
Peaminister Taavi Rõivas Foto: Liis Treimann

Välismaa meediaväljaannete kajastus Eesti valitsuse kukkumisest on varieeruv. Inglis- ja saksakeelses meedias domineerisid artiklites parteide puhul märksõnad «läänemeelne» ja «venemeelne». Soome meedia kajastus sarnanes sisu poolest suuresti Eesti väljaannetega.

Märkimisväärne osa ingliskeelsetest väljaannetest toetus AFP-le ja Reutersile, venekeelsed TASSile ja Interfaxile.

Helsingin Sanomat: Eesti peaminister tunnistas valitsuse lagunemist – Rõivas ei astu vabatahtlikult tagasi

Eesti peaminister Taavi Rõivas tunnistas teisipäeval Eesti ajakirjanike ees, et valitsus on lagunenud. Peaminister ei astu vabatahtlikult tagasi, vaid ootab ära kolmapäeval toimuva umbusaldushääletuse.

«On selge, et selle valitsuse koostöö on lõppenud,» ütles Rõivas.

/…/

«Nad on valmis pöörduma vasakule. Nad on valmis pidama läbirääkimisi uue valitsuse moodustamise üle. Reformierakond ei lahku ilma võitluseta,» ütles Rõivas.

/…/

Reformierakond on olnud Eestis juhtiv valitsuspartei alates 2005. aastast. Reformierakonna edu on suures osas põhinenud vastandumisele Venemaa mõjuagendiks nimetatud Keskerakonna esimehele Edgar Savisaarele. Keskerakond muutus koostöökõlblikuks möödunud nädalavahetusel, kui partei valis kongressil Edgar Savisaare asemel esimeheks Jüri Ratase.

New York Times: Eesti valitsus kõigub kokkuvarisemise äärel

USA teisipäevasest presidendivalimisest kaugel Eestis on valitsus jõudnud kokkuvarisemise äärele.

/…/

Koalitsiooni rebenemine ja ähvardav muutus juhtimises võib sillutada tee Keskerakonnale – suurimale opositsiooniparteile, millel on pikaaegsed sidemed president Vladimir Putini Ühtse Venemaaga.

/…/

«Minu esimene reaktsioon – Putin ilmselt hüppab rõõmust,» ütles Kanada-Eesti filmitegija Marcus Kolga. Selle «ajastus ja olemus on ärevust tekitav».

/…/

Keskerakonna sidemed Venemaaga olid varem takistuseks potentsiaalsetele partneritele, kuid ilma Savisaareta võivad väiksemad erakonnad näha nüüd võimalust pääseda Reformierakonna orbiidilt, mis on erinevatesse valitsustesse kuulunud alates 1999. aastast. Savisaare järglaseks valitud Jüri Ratas ei tundu Venemaad nii pooldavat ja samuti pole tal, erinevalt Savisaarest, kaelas korruptsioonisüüdistusi.

RIA Novosti: Viis kuuest Eesti parlamendierakonnast on valmis peaministrit umbusaldama

Viie parlamendierakonna liidrid  kohtusid teisipäeval, et pidada nõu valitseva Reformierakonna peaministri, vabatahtlikust tagasiastumisest loobunud Taavi Rõiva  asjus ja andsid talle aega tagasi astuda kolmapäeva pärastlõunani, mil toimub umbusaldushääletus parlamendis, teatasid fraktsioonide juhid ühises avalduses. 

/.../

Teisipäevasel kohtumisel leidsid SDE, IRLi ja opositsioonilise Keskerakonna, Vabaerakonna ja Konservatiivse Rahvaerakonna juhid, et valitsev koalitsioon on lakanud eksisteerimast ja Taavi Rõivas peab peaministri kohalt tagasi astuma.

YLE: Eesti peaminister keeldub lahkumast - «ma ei luba ilma võitluseta Eestil vasakule pöörduda»

Eesti peaminister Taavi Rõivas keeldub tagasi astumast, kuid tunnistab, et praeguse valitsuse aeg on läbi.

Eestis lõhkes esmaspäeval poliitiline pomm, kui Rõivase Reformierakonna juhitava valitsuse koalitsioonipartnerid – sotsiaaldemokraadid ning Isamaa ja Res Publica Liit – andsid teada, et nad soovivad peaministri lahkumist.

/.../

Üllatavalt kiire valitsusvahetus sai alguse pärast seda, kui Keskerakonna kongress valis uueks esimeheks Jüri Ratase.

/…/

Eesti ajalehed leiavad tänastes juhtkirjades, et peaministri vahetus ja koos sellega ka koalitsioonipartnerite vahetus on hästi ajastatud.

AFP (Agence France-Presse): Eesti läänemeelne valitsus varises siseheitluse tulemusel kokku

Eesti kolme partei koalitsioon lagunes esmaspäeval, kui kaks väiksemat partnerit lõpetasid koostöö NATOt toetava peaministri Taavi Rõivasega.

/…/

2015. aasta aprillis moodustas parlamendis 30 kohta saanud Reformierakond valitsuse vasakpoolsete sotsiaaldemokraatide ja konservatiivse IRLiga, mis andis 101 liikmega parlamendis 59 kohta.

/…/

27 kohaga Keskerakond on populaarne venekeelse elanikkonna seas. Partei valis nädalavahetusel uueks esimeheks 38-aastase Jüri Ratase, millega kaasnesid üleskutsed, et temast uus peaminister saaks.

Reuters: Eesti valitsus võib kokku variseda, seisab silmitsi umbusaldushääletusega

Eesti koalitsioonivalitsus võib sel nädalal kokku kukkuda, sest kaks väiksemat partnerit kutsusid esmaspäeval peaministrit üles tagasi astuma ja opositsioon esitas umbusaldusavalduse.

Väikseima Balti riigi peaministril Taavi Rõivasel on manööverdamiseks vähe ruumi, et koalitsioonivalitsust päästa.

/…/

APA (Austria Presse Agentur): Eesti peaminister Rõivaselt nõutakse tagasiastumist

Koalitsioonipartnerid hüppasid alt, peaministriks võib tõusta Keskerakonna esimees Ratas.

Taavi Rõivase mõlemad koalitsioonipartnerid nõudsid esmaspäeval peaministrilt tagasiastumist. Sotsiaaldemokraadid ja konservatiivne IRL astusid Rõivase vastu pärast seda, kui opositsioon umbusaldusavalduse esitas.

Die Zeit: Läänemeelne valitsuskoalitsioon lagunes

Eestis lõpetas koostöö sotsiaaldemokraatidest, Reformierakonnast ja konservatiividest koosnev koalitsioon. Valitsusse võib pääseda venemeelne partei.

/…/

Uue koalitsiooni loomiseks peavad sotsiaaldemokraadid ja IRL läbirääkimisi venemeelse Keskerakonnaga, mis on seni opositsioonis olnud, ütles politoloog Ahto Lobjakas. Keskerakonnal on parlamendis 27 kohta. Nädalavahetusel valiti partei esimeheks 38-aastane Jüri Ratas, kellest võib Rõivase järel peaminister saada.

/…/

(Zeit hoiatab artikli lõpus, et venemeelne peaminister võib mõjutada NATO missiooni.)

Tagasi üles