Meie ees rulluv Brexit on samalaadne ennustamatu kriis. Kui vahetult pärast jaanilaupäeva hääletust tundus, et rohkem kriisis on Euroopa Liit, siis praeguseks on selge, et pigem on kriisis Ühendkuningriik ise. Küsimus on vaid kriisi mõõtmetes.
Eelmine Briti peaminister David Cameron ei adunud, kui suure kivi ta euroreferendumiga veerema pani. Seni viimane vaatus on olnud Inglismaa ja Walesi kõrgema astme kohtu otsus sundida valitsust Brexiti küsimuses arvestama parlamendi hääletusega. Asi läks koguni niikaugele, et euroskeptiline päevaleht Daily Mail ristis otsuse langetanud kohtunikud rahvavaenlasteks.
Ent tagasi põhiküsimuse juurde – kas võime oletada, et Brexit tähendab midagi olulisemat kui pelgalt valitsuskriis või hääletamine Euroopa Liidu mingisuguste punktide üle? Ajaloolist distantsi ei ole, seega on raske öelda, missuguse koha võtab 2016. aasta Brexit sisse Briti ajaloos. Kõrgema astme kohtu otsus lubab siiski arvata, et võibolla mängitakse Ühendkuningriigis ümber võimusuhted.
Sellise kaaluga sündmusi pole Ühendkuningriigis (või Inglismaal) varem palju aset leidnud. Üks neist oli kindlasti Magna Carta vastuvõtmine 1215. aastal. Selles dokumendis tunnistas kuningas John, et tal pole piiramatut võimu oma alamate üle. Loomulikult mängisid Magna Carta vastuvõtmisel suurt rolli inglise ülikute huvid, kuid oluline pärand oli dokumendis sõnastatud inimese vabadus, mida isegi kuningal polnud õigust piirata.
Järgmine verstapost Inglismaa ajaloos on 17. sajand, sealhulgas kodusõda, kuningas Charles I hukkamine ja hiilgav revolutsioon 1688. aastal. Kodusõda sai alguse just parlamendi jonnakusest, kes ei olnud rahul kuninga ainuvalitsemisega ja šotlaste läbikukkunud mässukatse mahasurumisega. Hiilgav revolutsioon 1688. aastal nullis Inglismaal võimaluse taastada katoliiklus ja lõpetas absoluutse monarhia. Parlamentarism oli võitnud.