Sotsiaalministeeriumi ettepanek ka isadele eksklusiivne vanemapuhkus anda on leidnud nii pooldajaid kui ka vastaseid – kui esimeste seas on vanemapuhkuse võrdse jagamise pooldajaid, siis viimased leiavad, et pered võiksid ise otsustada, kas lapsega on kodus ema või isa.
Tänapäeval pole ilmselt eriline uudis, et inimese enesehinnangule annavad raamistiku esimestel eluaastatel vanematega kujunenud suhted. Sel eluperioodil asetub instinktiivselt paika inimese minapilt ja otsitakse vastust küsimustele Kes ma olen?, Millised on minu oskused?, Milline ma olen?, Olen ma soovitud, vajatud, armastatud või vastupidi?
Suhete põhjal vanematega ning mõjutatuna vanemlikust käitumisest, hoiakutest ja tunnetest, hakkab lapsel ajapikku tekkima ka suhe omaenese isikuga. Räägime siinkohal vanemate kinnitusest ja tagasisidest lapsele tema olemuse ja olemasolu kohta.
Varajane seotussuhe mõlema vanemaga on kui alusvundament, millele toetuvad edasised suhted elus. Kui lapsepõlves jääb inimesel palju positiivset läbi elamata ning lähedaste inimestega jäävad tekkimata kiindumussuhted; kui lapsele saadetavad sõnumid on ebaselged või vastuolulised; kui tal ei lasta iseseisvuda või vastupidi – jäetakse laps hooletusse, tekib lapses ümbritseva vastu usaldamatus – ta tunneb häbi ja alaväärsust, süveneb ebakindlus, suhted kaaslastega ei laabu.
Lapse esimesed päevad, kuud ja eluaastad on seetõttu täis tihedat vastastikust kohanemist ja kokkukasvamist, maailma- ja eneseavastamist, dialoogi teravdamist ning vastastikust häälestumist.
Isa-laps seotussuhe
Viimastel aastatel on erinevates uuringutes vaatluse alla võetud ka isa-lapse seotussuhe. Kui seni on räägitud isade kaasatusest, siis nüüd on sellist nähtust hakatud inglise keeli kutsuma father engrossment, mis tähendab kaasatust selle kõige kõrgemal tasandil, mitte vaid seda, mida isad tavaliselt beebidega teevad – hoiavad ja rahustavad – vaid ka seda, mida beebi teeb isaga.