Tegelikkuses tõi reaalse piiri puudumine Donbassiga kaasa kuritegevuse kasvu lähemates Venemaa piirkondades (näiteks Rostovi oblastis kasvas 2015. aastal kuritegevus 15 protsenti). See on arusaadav: avatud piiri tõttu õitseb kaupade ja relvade smugeldamine, suureneb kahtlaste finantstehingute arv ja maht.
DRV ja LRV relvastatud võitlejad on võtnud oma kontrolli alla äritegevuse Rostovis, Stavropolis, Krasnodaris ja Sotšis. Donbassi odav kivisüsi ajab pankrotti paljud Rostovi oblasti söekaevandused. Lisaks kujutab relvade üleküllus Donbassis Venemaale tõsist ohtu: on ju teatrilavaltki teada, et kui püss juba seinal ripub, siis ta ka pauku teeb. Seepärast on Vladimir Putin nähtavasti pidanud paremaks muuta Donbassi peavalu allikat millekski, mille üle Euroopaga kaubelda.
19. oktoobril kohtus Vladimir Putin Berliinis Angela Merkeli, François Hollande’i ja Petro Porošenkoga. See oli päris ootamatu kokkusaamine, isegi peeti öösel. Tulemused olid aga veel jahmatavamad: Vladimir Putin soostus lubama OSCE relvastatud missiooni Donbassi. Isehakanud DRV ja LRV juhid on alati sellele plaanile jäigalt vastu seisnud.
OSCE relvastatud vaatlejate paigutamine Venemaa ja Ukraina piirile tähendab seda, et taastub kontroll Venemaa sõjaväelaste liikumise üle Venemaalt Donbassi ja tagasi. Täpsemalt küll nähtavasti selline liikumine sootuks lakkab. On täiesti selge, et kui DRV ja LRV kaotavad Venemaa sõjaväe toetuse, kaotavad nad kõik. Sealsete sõjaväeliste režiimide päevad on loetud.
Mida aga soovis Vladimir Putin maha müüdud Donbassi eest vastu saada? Ma usun, et hinnaks olid sanktsioonid, mida EL kavatses kehtestada Venemaa suhtes pärast seda, kui Venemaa oli koos Süüriaga barbaarselt pommitanud Aleppot. Ja juhtuski ime! 20.–21. oktoobril mõistsid Brüsselisse tippkohtumisele kogunenud Euroopa riikide juhid, täis püha ja õiglast viha, Venemaa tegevuse eest Süürias hukka – aga mingisuguseid sanktsioone ei kehtestatud. Kes kelle üle mängis, on raske hinnata: Euroopa Liit andis Vladimir Putinile seda, mida veel ei olnud ega tulnudki, Vladimir Putin lubas Euroopa Liidule aga seda, mida võib-olla kunagi ei juhtugi. Nii et pigem jäi asi siin viiki.
Vene keelest eesti keelde ümber pannud Marek Laane
Andrei Kuzitškin on endine Venemaa riigiametnik, kellele on Eestis antud poliitiline varjupaik. Ta töötas kümme aastat Tomski oblasti valitsuses kommunikatsioonijuhina ning hiljem kuus aastat kultuuriameti juhatajana. Tal on magistrikraad bioloogias ja rahvusvahelistes suhetes. Praegu töötab ta vene keele õpetajana.