Kultuurisõdade kõige ohtlikum tulemus ongi ehk sellest tuleneva kõik-või-mitte-midagi-retoorika laienemine kogu poliitilisele maastikule. Võitluse osapooli kujutatakse hea ja kurja jõududena, kellest üks peab langema. Kompromiss on reetmine ning seega on poliitilised vaidlused üha teravamad. Sel aastal on paljud ameerika kommentaatorid läinud tagasi Richard Hofstadteri 1964. aasta analüüsi juurde paranoilisest stiilist ameerika poliitikas, mis «ei näe ühiskondlikku konflikti kui midagi, mida tuleb vahendada või millega tuleb kompromisse saavutada. […] Nõue, et saavutataks täielik triumf, toob kaasa lootusetult ebarealistlike eesmärkide sõnastamise ning kuna need eesmärgid pole mingil viisil saavutatavad, siis läbikukkumine vaid suurendab paranoiku pettumustunnet».
Seega, kuigi erinevad arvamusküsitlused näitavad, et ameeriklaste väärtushinnangud üha liberaliseeruvad, on konservatiividel õnnestunud sõjahüsteeriat jätkuvalt üleval hoida. Avalik diskussioon on taandunud karjumiseks omaenda meediasfääris, mis kütab toetajaskonda üles ilma vajaduseta vastaspoole argumentidega ratsionaalsel tasandil suhestuda. Pole alust arvata, et tagasilöök soo ja seksuaalsuse küsimustes sõja vakatab, sest maailma ja väärtuste muutumise kiirus pole ju aeglustunud. Leitakse uued vaenlased ja probleemid. Vaadakem praegust presidendikampaaniat. Kultuurisõja kirg võimaldab aga juhtida suure hulga valijate tähelepanu kõrvale majandusliku ebavõrdsuse ja muude eliidile ebamugavate teemade juurest. Kas ka Eestis?
[1] Hartman, Andrew 2015. A War for the Soul of America. A History of the Culture Wars. Chicago: University of Chicago Press.
[2] Kull, Anne 2015. Kristlik perekond ja perekonnaväärtuste ideoloogia. – Ariadne Lõng, nr 1/2, lk 128–141.
[3] Prothero, Stephen 2016. Why Liberals Win the Culture Wars (Even When They Lose Elections): The Battles That Define America from Jefferson’s Heresies to Gay Marriage. New York: Harper Collins.
Raili Marling on Tartu Ülikooli dotsent, kes uurib ja õpetab ameerika kirjandust ja kultuuri. Teda huvitavad ühiskonna ja kultuuri/kirjanduse seosed eri ajastutel, eriti sooküsimused. Ta on eesti nais- ja meesuuringute ajakirja Ariadne Lõng toimetaja.