Mida teha?
Ma ei usu, et tingimisi karistused enamikku vägivallatsejaid heidutavad või uusi intsidente ennetavad. See mõjub pigem näpuvibutusena. Efektiivsem karistus oleks kuriteo toimepanija nime avaldamine avalikus registris, umbes nagu veel mõni aeg tagasi eksisteerinud elatisvõlglaste nimekiri.
Sellisesse registrisse võiks kanda süüdimõistetud isikud, kes lähisuhtes pikema perioodi jooksul korduvalt vägivallatsenud. Pikemaks perioodiks võib lugeda näiteks kuus kuud või enam. Ettepanekust võib jääda mulje, justkui ühekordne juhtum poleks nii oluline, aga ärme unusta, et tegemist oleks lisaga kohtult määratud karistusele.
Registrisse kantaks kuriteo toimepanija nimi, isikukood ja kohtuasja number. Nime lisamiseks peab olema ka kannatanu nõusolek, sest mõnel juhul võib vägivallatseja nime avaldamine kaasa tuua ebameeldivusi ka ohvrile.
Ja viimaseks: registrisse jääks nimi viieks aastaks. Vähemalt kord aastas peaks kontrollima, kas nimekirjas olev isik on vahepeal nime muutnud. Kui jah, siis tuleks andmeid uuendada ja lisada juurde vastav märge.
Teen siin artiklis eelnevalt loetletud tingimustel n-ö otsa lahti ja avaldan pühapäeval Pärnu Postimehes kajastatud rusikakangelase info. Oma elukaaslast ja lapse ema kahe aasta jooksul korduvalt peksnud mees on 27-aastane Jaan Akermann. Kel huvi täpsema info vastu, siis kohtulahendi number on 1-16-7277/9.