27. oktoobril 1973 Kuressaares sündinud Helm astus 1992. aastal pärast Vändra keskkooli lõpetamist õppima sisekaitseakadeemiasse tolli erialale. 1990. aastatel valitsesid piiril üpriski metsikud reeglid ja lokkas korruptsioon. Altkäemaks liikus labaselt, näiteks autoaknast justkui prahina välja visatud Coca-Cola purgis. Piiril teeninud mehed nimetasid omavahelistes vestlustes seda nähtust «alkari panemiseks».
Noor Marek Helm aga tundis, et ta soovib anda panuse riigi tolli arendamisse, ning 1996. aastal asuski ta tööle Pärnusse, juhtima tolleaegset Edela tolliinspektuuri.
«Tegin õige otsuse, et alustasin teenistust just Pärnus, olles igal nädalal palju piiril nii Ikla tollipunktis kui sadamates. Just nii õppisin seda tööd ja ühendasin koolist saadud teoreetilised teadmised praktiliste oskustega,» meenutas Helm sisekaitseakadeemia kodulehel.
Kui Helmist sai 2011. aastal maksu- ja tolliameti peadirektor, oli ta jõudnud nii ameti asedirektorina kuid ka siseministeeriumi julgeoleku asekantslerina teha palju riigiasutuste mõistuspäraseks muutmiseks.
Helmi maksuametit iseloomustab sõbralik teenindus ja tehnoloogiline innovatsioon. Ametist lahkuva mehe tulevikunägemuse võib võtta kokku tema Twitteris lendu lastud säutsuga: «Estonia wants to be the first country with no tax declaration.» Ehk siis Helmi väitel tahab Eesti olla esimene maksudeklaratsioonideta riik.
Sellise unistuse teostamiseks tuleb murda inimeste umbusk ja tehnoloogiline barjäär, sest deklaratsioonidest loobumine tähendab maksuameti takistusteta ligipääsu maksumaksja kontodele. Rahandusminister Sven Sesteri idee mikroettevõtjatele ettevõtluskontod luua oleks samm just selle suunas.
Ja miks ka mitte, sest Helmi kinnitusel kogutakse lõviosa makse Eestis mitte hirmu ja sunniga, vaid maksumaksjate vaba tahtega.