Esiteks valitakse riigiduuma 450 liikmest nüüd ainult pooled parteinimekirjade alusel, ülejäänud 225, nõndanimetatud ühemandaadilised, kes võivad, aga ei pruugi mõnda parteisse kuuluda, valitakse ükshaaval, konkurentideks teised endataolised. Teoorias on see samm demokraatia poole, mis annab kõigile võimaluse osaleda valimistel, ka kõige eksootilisematele kandidaatidele, lausa anarhistile või monarhistilegi.
Tegelikult, ja selles ei kahelnud algusest peale mitte keegi põrmugi, oli see üpris nutikas (ja isegi pisut riskantne) trikk, mis lubas suurendada «võimupartei» esindajate arvu riigiduumas hoolimata sellest, et partei tegelik populaarsus on väga nigel. Tehnoloogia pole keeruline: inimesed ei taha hääletada surmani ära tüüdanud Ühtse Venemaa poolt, küll pole neil aga midagi sümpaatse ühemandaadimehe Ivanovi või Petrovi vastu, eriti kui see on veel armastatud sportlane, meelelahutaja või kohalik autoriteet … Pärast valimisi sulandub «sõltumatu» saadik aga juba valutult ja sundimatult võimupartei ridadesse.
Teine tähtis muutus on keskvalimiskomisjoni uus esimees Ella Pamfilova. Erinevalt marionetist Tšurovist on Ella Aleksandrovna pika mineviku ja hea mainega isik, mis on Venemaa praeguse tippkomando puhul suur haruldus. Ma tunnen teda isiklikult, olen temaga lennukis turistiklassis koos lennanud ega kahtle sugugi tema taibukuses, professionaalsuses ja selles, et ta on igas mõttes korralik inimene.
Ma usun, et oma valdkonnas teeb Pamfilova kõik või peaaegu kõik (aga kui Putin helistab, midagi palub?), et protseduurid oleksid puhtad ja ausad. Selleks ta ametisse määratigi, et umbusklik avalikkus ja rahuldamatu opositsioon hakkaksid uskuma kavatsuste siirust. Üks meeldiv üllatus (vähemalt mulle) on juba aset leidnudki: mitte ainult Jabloko ja PARNAS, kaks selgelt opositsioonilist parteid, vaid ka 18 neist 19 ühemandaadilisest, keda toetab Mihhail Hodorkovski Avatud Venemaa, on ametlikult registreeritud ja osalevad valimistel.