Vaba meediat piirab ka rahapuudus
Valitsusvälised organisatsioonid nagu Reporters Without Borders (piirideta ajakirjanikud) ja Committee to Protect Jornalists (ajakirjanike kaitsmise komitee) on aastaid olnud ähvardatud ja vangistatud ajakirjanike eestvõitlejaks. Nende hea töö ei käsitle aga teist suurt takistust kogu maailma ajakirjanike töös, milleks on raha.
Mitmed reporterid ja uurijad rõhuvates keskkondades on seotud väljaannetega, millel lihtsalt puuduvad piisavad rahalised vahendid. Oma ohtliku ja olulise töö tegemiseks vajavad need ajakirjanikud iseseisvust, mis tähendaks tingimusteta rahastamist.
Piisava rahastamise abil saaks Kijana edastada loo sellest, kuidas Kongo suurimaks eksporditööstuseks olev mineraalikaevandus tõenäoliselt toetab veresauna Ida-Kongos ning Funes saaks uurida, kuidas korruptsioon Hondurases tõenäoliselt pikendab naistevastase vägivalla epideemiat. Hollandis asuva, kuid Türkmeistani uudiseid edastava väljaande Alternative Turkmenistan News toimetaja Ruslan Matyev saaks luua iseseisva koha, kus rohkem ajakirjanikke kajastaksid maailma ühes kõige suletumas ühiskonnas toimuvat.
Need on mitmete seas vaid üksikud näited. Samal ajal, kui suured meediaorganisatsioonid katsetavad tulu tõstmiseks ja toimetuse töö rahastamiseks maksumüüride, liikmeprogrammide ja sisuturundusega, on madalama profiiliga ja vaesemates riikides töötavatel ajakirjanikel vähem võimalusi.
Mõelgem sõltumatu ajakirjanduse rahastamisele
Organisatsioonid nagu Open Society Foundations ja National Endowment for Democracy, mida rahastab enamast USA valitsus, on küll toetanud püüdlusi muuta sõltumatud uudistekanalid isemajandavaks, kuid isegi suurimad kodanikuühiskonnaorganisatsioonid ei suuda katta kõiki vajadusi.