Looduse paradoksaalsele kombele säilitada vananemine kui indiviidile kahjulik protsess pakkusid seletuse 20. sajandi keskpaigal tuntud evolutsioonibioloogid J.B.S. Haldane, Peter Medawar ja George Williams. Nad väitsid, et vananemine toimub sel põhjusel, et looduslik valik lihtsalt vananevate organismideni ei ulatu. See osa organismi elust on evolutsiooni eest peidus.
Loodusliku valiku peamine toimemehhanism – keskkonda paremini sobituvate organismide suurem sigimisedukus – on selleks ajaks juba rakendunud. Sigimine on suuremal või vähemal määral lõppenud. Ükskõik kui täisväärtusliku ja õnneliku vanaduspõlve mingi geen meile suudaks tagada, looduslik valik seda geeni järgnevatesse põlvkondadesse edasi viia ei saa.
Ühelt poolt tekitab selline evolutsioonibioloogiline lähenemine lootusetust, teiselt poolt aga annab mõtlemisainet. Kui on olemas sellised mehhanismid, mis tagavad keha veatu toimimise noores eas, peaks olema võimalik need välja selgitada ning kasutada neid ravimeetoditena keha parandamiseks vanemas eas, kui loodus neid enam käigus ei hoia.
Telomeraasiteraapia
Vaatleme lähemalt mõnda sellistest mehhanismidest, mis juba on ideefaasist välja murdmas ning ärimaailma ukse vahelt jalga sisse pistmas. Esimene selline meetod on telomeeride taastamisel põhinev ravi. Telomeerid on rakutuumas asuvate kromosoomide, pikkade DNA-ahelate otstes paiknevad piirkonnad, mis kaitsevad kromosoomis asuvat geneetilist infot kahjustuste eest. Iga rakujagunemisega telomeerid lühenevad, mistõttu rakkude jagunemisvõime on piiratud.
Seda piiratud jagunemisvõimet, mis ühelt poolt kaitseb organismi vähi eest, on peetud ka vananemise põhjuseks. On ju rakkude jagunemine, uuenemine, organismi paranemise ja kasvamise põhimeetod. Lahendus vananemisele oleks seega taastada telomeeride pikkus, milleks on organismis vahend täiesti olemas – ensüüm nimega telomeraas.