Ükskõik kui tõsiselt me ka ei suhtuks õigusriigi põhimõttesse, on igale mõtlevale inimesele selge, et katse reguleerida seadusega kõik homo sapiens’i elusekundid ja sammud on ette läbikukkumisele määratud. Masinale võib ja tuleb anda käske, aga inimesele tuleb alati jätta ruum kasutada seda, mida eesti keeles kutsutakse tavaliselt talupojamõistuseks ja inglise keeles common sense'iks.
Siit viib kitsas, aga kindel mõtteline sild meie tänase teema tuuma juurde. Vastutus. Masinal ei ole mingit vastutust, inimesel on, sest ta on võimeline vastutama.
Ja ametnik on ennekõike inimene.
Siia võiks ka punkti panna, teema on justkui ammendatud. Olge tööd tehes inimesed, mitte masinad, see ongi mu peamine sõnum. Seda teilt oodatakse. Kujutlege alati, et olete n-ö teisel pool lauda, ei ole mitte andja, vaid saaja rollis, ja kohe saab palju selgemaks, mida teha ja mida mitte teha.
Aga nii vara punkti panna on kahju, sest tegelikult on kõik teemad, mis puudutavad elu ennast, mitmeharulised.
Palun mind uskuda, et õiguskantsler Ülle Madise artiklit «Vähem norme, rohkem tervet mõistust», mis ilmus 1. juuni Postimehes, lugesin pärast eelnevate kõnelõikude kirjutamist. Ja nüüd lubatagu teda tsiteerida:
«Ebaõiglust ja rumalust tekitavate normide tekkepõhjus on sageli ametnike taandumine robotiks. Mitte mõelda, mitte kaaluda, mitte otsustada. Järelikult vältida vastutust inimeste hea elukorralduse eest. Paraku pole selliseid norme ega ka automatiseeritud ametnikke tarvis. Kui elu viimse detailini erandeid mittelubavate normidega reguleeritud, saab otsustama panna masinad. Sellist elukorraldust aga põhjalikumalt järele mõeldes vaevalt soovitakse. Elu ei ole lõpuni ette programmeeritav. Viimse pisiasjani kirja pandud ja õigluse poole püüdlemist välistavad normid tekitavad küll maksimaalse õiguskindluse, ent elu ettenähtamatu keerukuse tõttu ka maksimaalse ebaõigluse ja palju rumalust.»