Ei saa lõputult edasi lükata
Võib öelda, et need on paratamatud muutused vastavalt sellele, kuidas kasvab peale ja võtab võimu uus põlvkond, kes on veetnud enamiku oma elust vabas Eestis ning hindab kõrgelt postmaterialistlikke väärtusi. Kuid nende murranguteni jõudmine nõuab kohati ka survet väljaspoolt ning isiklikku otsustusjulgust, mille eest tegijatele suur tunnustus.
Muutustega kaasneb paratamatult ka pahameel ja vastasseis, aga eks vahel käib haiguste ravimine ikka nii, et kõigepealt tõbi ägeneb, misjärel raugeb. Ent kui ravi ei alustaks, jääks mädapaised igaveseks vinduma või võtaksid patsiendi endaga sootuks kaasa.
Kuid kuhu ja kuidas nüüd edasi? Kuus suurt sammu on astutud, pikk tee aga ees. Mitmes küsimuses on tegelikult jõutud alles poolele maale: kooseluseadusele saaks järgneda samasooliste abielu, narkopoliitikas on võimalik katsetada Hollandi ja Portugali mudeleid, valimisiga saaks langetada ka riigikogu ja europarlamendi valimistel jpm.
Lahendagem venekeelsete küsimus
Kuid võib-olla on aktuaalsem kui kõik eelnev tegeleda venekeelsete eestimaalaste küsimusega. Meie kodakondsuspoliitika nõrk koht ning julgeoleku ja majanduse edenemise takistus on suur kodakondsusetute ning Venemaa kodanike arv. Eestil on aeg liikuda rahvuskeskselt 19. sajandi mõtlemiselt kodanikukeskesse 21. sajandisse, murda välja etnilise vastandumise lõksust.
Selge on, et need inimesed ei liigu siit kuskile – võib-olla vaid läände. Selles valguses võiksime taasavada debati Eesti kodakondsuse saamise lihtsustamisest ning muudest meetmetest, kuidas neid inimesi tihedamalt meie riigiga siduda. Näiteks saaksime valida kunagi Rein Taagepera soovitatud positiivse lähenemise, „kinkides“ kõigepealt inimesele kodakondsuse ning aidates siis tal vastutasuks keel ära õppida.
Venemaa värske otsus tühistada alla 24-aastaste Eesti halli passi omanike viisavabadus tegi taoliseks debatiks ja muutuseks otsa lahti, kasutagem seda. Kodakondsusrevolutsioon võiks olla Eesti järgmise viie aasta üks võtmeväljakutse.