Isegi vasakpoolne poliitik Sahra Wagenknecht on kuulutanud, et Merkeli otsus avada piirid oli viga ning pagulaste integreerimine Saksamaa ühiskonda on probleemne.
Hoolimata kriitikast Angela Merkeli pagulaspoliitika kohta ja isegi olenemata suurest korrelatsioonist pagulasstaatuse ja nende rünnakute vägivaldsuse vahel, lubas Saksamaa 2015. aastal riiki rohkem asüülitaotlejaid kui ükski teine Euroopa riik. Saksamaa siseministeerium jäädvustas 1 091 894 riiki sisenejat. Neist 476 649 esitas Saksamaale ametliku varjupaigataotluse.
Trauma ja psüühiline rahutus kui terrori põhjused
See, et kolme rünnaku korraldajad olid pagulased moslemienamusega riikidest, ja et Saksa tulistajal oli ka Iraani kodakondsus, muudab keeruliseks vähendada moslemite sidumist kuritegevusega. Faktid, et kõik neli ründajat olid vaimsete haiguste küüsis ning Ansbachi ründaja oli suitsiidne, mattuvad terrorismihirmus kõige muu alla.
Aasta tagasi tappis vaimselt haige mees Ansbachis – 24. juuli enesetapupommitamise paigas – tänaval kaks vanainimest. Selles rünnakus hukkus kaks inimest, enesetapurünnakus sai surma ründaja ning 12 inimest sai vigastada, kuid see ei saanud laia meediakajastuse osaliseks.
Saksamaal pole veel toimunud suuri terrorirünnakuid nagu Prantsusmaal või Belgias. Ainuüksi pagulaste arv ja rünnakute vähesus muudab lüli pagulaste ja terrorismi vahel nõrgaks. Vastandlikud poliitilised arvamused julgeoleku kohta võivad aga ohustada kantsler Angela Merkeli tagasivalimist 2017. aastal.
28. juulil andis Merkel pressikonverentsi, kus ta esitas üheksa tegevuspunktiga plaani terrorismi vastu. Ta keeldus alistumast oma kriitikutele, väljendades kindlust, et Saksamaa suudab olukorraga tegeleda: «Me suudame seda teha ja muide, viimase 11 kuu jooksul oleme seda juba väga palju teinud.»