Mingi osa tarbitud toidulisanditest kahtlemata ka seedub. Kui see aga juhtub, võib sellest paraku olla rohkem kahju kui kasu. Möödunud sügisel avaldati teadusartikkel, kus analüüsiti tuhandeid juhtusid, kui toidulisandite tarbimine on lõppenud kõrvaltoimete tõttu visiidiga erakoralise meditsiini kabinetti. Halb mõju võib olla ka pikaajalisem ja hiilivalt lähenev.
Võtkem näiteks antioksüdandid, mida laiem avalikkus peab veel praegugi nooruse eliksiiriks ja vähivaktsiiniks. Teadusuuringud on aga näidanud, et antioksüdantide tarbimine toidulisandina teeb organismile kahju ja mõne uuringu kohaselt isegi kiirendab parematele jahimaadele jõudmist.
Toidulisandite äri
Kuidas saab see nii olla, kui on teada, et vabad radikaalid kahjustavad rakke ja põhjustavad DNAs mutatsioone? Jah, seda nad tõepoolest teevad, kuid lisaks on neil ka palju organismile kasulikke ülesandeid, nagu näiteks haigustekitajate ja vähirakkudega võitlemine ning rakkudevaheliste signaalide edastamine. Sisse söödud antioksüdandid võivad meie immuunsüsteemi käsutuses olevaid vabu radikaale tasalülitama hakata.
Samuti on näidatud, et lisaks tarbitud antioksüdandid kipuvad keha enda antioksüdanditootmist vähendama – rakud saavad signaali, et antioksüdandid on juba olemas ja võib vabamalt võtta, ning tulemusena on organism peale toidulisandite tarbimist kehvemas seisus kui enne.
Toidulisandite kasulikku mõju ümberlükkavaid artikleid on ridamisi avaldatud juba aastakümneid. Müüginumbreid need uuringud mõjutanud ei ole. Vastupidi – toidulisandite äri näitab ilusat kasvutrendi.
Miks see nii on? Ühelt poolt võib jälle rääkida teaduse kehvast kommunikeerimisest avalikkusele. Teiselt poolt on inimestel raske loobuda sellest ahvatlevast otseteest, lubadusest, et hea tervise jaoks piisab vaid tabletipurgi hankimisest, selle asemel et näha vaeva mitmekesise tervisliku toidu või – taevas hoidku – mõõduka kehalise aktiivsusega. Alkoholist ja suitsetamisest loobumist ei tasu mainidagi.
Lõpuks tuleks lisada väike nimekiri toidulisanditest, mille positiivset mõju on teadusuuringutega tõepoolest tõestatud. Tsingil on leitud külmetushaigusi vähendav mõju, rasedad ja raseduse planeerijad peaksid võtma foolhapet ning meie laiuskraadidel ei tee paha talvel D-vitamiini lisaks tarbida. Enamiku ülejäänud toidulisanditest võite rahulikult ostmata jätta ning kulutada raha selle asemel vahepeal lõhekala ostmisele või turult mustikate toomisele. Veel parem – minge ise metsa marjule, saab selle mõõduka kehalise aktiivsuse punkti ka kohe kirja.