Erakonnad valivad oma kandidaate ja jagelevad selle üle, kelle kandidaadil on piisavalt hääli, et saada üles seatud riigikogus, kes mängib valimiskogu peale jne. Ametlikud ja mitteametlikud kandidaadid sõidavad Eestis ringi ja trall käib täie hooga. Reformierakonna seiklused on hämamises kõige ilmekamad. Nad ei suuda või siis poliittehnoloogistel põhjustel ei taha nimetada oma kandidaati, seega neil on endiselt mitu kandidaati õhus. Kuigi jah, Marina Kaljurand taandas ennast riigikogu voorust ja see patiseis on näiliselt justkui läbi.
Samas tundub see mulle pigem sellise poliitilise malemänguna, kus mõeldakse mitu käiku ette ja tegelikult ei tea, mis selle ja teise asja taga on. Ühest küljest on see põnev, teisest küljest kurb või siis pigem vist halenaljakas, kuidas kogu see kemplemine käib.
Kõige selle kõrvale räägitakse ka mingist müstilisest olevusest nimega «erakondadeülene presidendikandidaat». Need arutelud on minu jaoks täiesti arusaamatud. Kuidas saab mingi isik olla erakondadeülene, kui presidendikandidaadi nimetavad erakonnad?
Isegi, kui mingi erakonna nimetatud kandidaat ei ole poliitikas aktiivselt tegev või isegi mitte selle partei liige, kes tema esitab, on see konkreetne isik ikkagi selle erakonna nimetatud. See tähendab Eesti poliitikas ju automaatselt seda, et teine erakond ei saa sellega nõus olla.
Minu meelest on Pokémonid ka reaalsemad ja kergemini leitavamad tegelased kui erakondadeülene presidendikandidaat.