Tulemus on avalikkuse ette toonud ka lahkehelid Töölisparteis, milles juhatus on tõstnud üleilmastumise vastase protesti kõrgemale võimu võitmisest ning parlamentaarne grupp teab, et peab selgitama, kuidas üleilmastumist saab rahva huvides ära kasutada.
Ka võimul olevad konservatiivid on globaliseerumisele reageerimises jaotunud: mõned usuvad ülemaailmsesse kõigile kättesaadavusse, teised usuvad, et Suurbritannia ei peaks välismaistesse asjadesse segatud olema, ning kolmandad tahavad sarnaselt Töölisparteiga olla Euroopa Liidu osa, vaadeldes seda mitte probleemina, vaid osana lahendusest globaliseerumisega hakkamasaamisel. Sellise jaotumise tõttu pole aga ükski juhikandidaat teinud ettepanekut, mis käsitleks usutavalt ka ennast mahajäetuna tundjate muresid.
Referendumijärgne Suurbritannia vajab põhjalikumat arutelu selle üle, kuidas riik peaks toime tulema globaalsete muutuste poolt tingitud väljakutsetega, ning kuidas selle eesmärgi täitmiseks rahvusvahelise kogukonnaga koostööd teha. Globaliseerumise kontrolli all hoidmiseks mõeldud elujõuline programm võtaks arvesse, et iga riik peab soovitud autonoomiat ja vajalikku koostööd tasakaalus hoidma. See tähendaks kooskõlastatud rahandus- ja fiskaalpoliitikat kõigis G20 riikides, uuendatud püüdlusi laiendada maailmakaubandust ning tugevamat fookust teadusele, tehnoloogiale ja innovatsioonile kui tuleviku majanduskasvu võtmele.
Nii kaua, kuni globaliseerumine näib olevat juhita, suruvad globaliseerumisvastased protestijad alla reforme, takistavad kaubanduskokkulepete loomist (näiteks üleatlandiline kaubandus- ja investeerimispartnerlus ning Vaikse ookeani ülene partnerlus) ning muudavad riigimajandusi vähem avatuks. Seistes nüüd silmitsi eluga väljaspool Euroopa Liitu, ei saa Suurbritannia neid ülemaailmseid probleeme eirata ega neist kõrvale hiilida. Ühendkuningriik peab nüüd otsustama, kas ta seisab vastu Brexitini viinud protektsionistlikule impulsile ja millist osa saaks riik mängida globaliseerumise kõigile hästi toimivaks muutmisel.
Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org