Muidugi võiks küsida, mis on üldse 21. sajandi ühtse Euroopa idee ja identiteet. Eriti ajal, kui natsionalistlikud meeleolud on tõusuteel. Tegelikult ei ole see siiski tuumateadus ning juba üksnes Euroopa enda ajalugu näitab, et ühinemissoov ja vajadus üksteise toetuse järele on meid saatnud väga pika aja jooksul. Siin räägime vähemalt tuhandest aastast.
Praegusega võrreldavaid väljakutseid on Euroopa loos varemgi ette tulnud. Suurim katastroof Teine maailmasõda pani lõpuks aluse kaasaegse ühise Euroopa kujunemisele. Seejuures tähistas eriti Põhja- ja Ida-Euroopa riikide liitumine läinud sajandi lõpul ja uue algul ajaloolist ja esmakordset Euroopa ühinemist, mis tegi Euroopa Liidu maailmapoliitika ja -majanduse väga oluliseks mõjutajaks.
Jagatud arusaam, et vaid koos ja ühise jõuna saab Euroopa paremini hakkama, ei ole kuhugi kadunud. Just see on tugevaim alusmüür, millele ka praegu toetuda ning tulevikku ehitada. Euroopa ühtsust ja sisemist toimet ohustavad välistegurid on kõik piiriülesed, kus koostöö riikide vahel on möödapääsmatu.
Nice’i ohvriterohke terrorirünnak, mis puudutas kahjuks ka meid Eestis vahetumalt kui ükski varasem samasugustest, ei ole ju üksnes Prantsusmaa mure. Loomulikult on riikide sisemised sotsiaalsed ja poliitilised tegurid olulised mõistmaks, miks toimub eri ühiskonnakihtides radikaliseerumine ning vägivallale kui lahendusele andumine.
Islamiäärmuslus ei ole kaugeltki uus nähtus ning seda üha enam taas tootev ideoloogia levib internetiajastul kui kulutuli. Juba 1970. aastate lõpust on see ideoloogia leidnud nii organisatsioonipõhiseid (al-Qaeda, Islamiriik ja teised) kui ka üksikjärgijaid. Võitlus vägivaldse ideoloogiaga on alati väga keeruline ja aeganõudev, kusjuures seda lõplikult välja juurida pole võimalik.
Islamiriigi kui organisatsiooni tegevuse piiramine ja hävitamine, kui seda õnnestuks rahvusvahelisel koalitsioonil (sealhulgas islamiusulised riigid) saavutada, ei ole probleemi lahendus. Nagu ei olnud selleks Osama bin Ladeni kõrvaldamine al-Qaeda juhi positsioonilt.
Äärmusideoloogia püsimise ja leviku allikad peituvad Lähis-Ida autoritaarsetes süsteemides, sektantlikus vägivallas, demograafilistes tegurites, noore põlvkonna väheses valikuvabaduses, eriteenistuste mängulustis ning konfliktispiraalis, mis laiendab leppimatuid lõhesid ühiskonnas.