Kui leidub väga vähe tõendeid selle kohta, et GM-viljad võiksid olla kahjulikud, on olemas hulgaliselt tõendeid juhtumite ja olukordade kohta, kus just geneetiline muundamine on võti kas keskkonnakahjude vähendamiseks või vilja toiteväärtuse suurendamiseks. Heaks näiteks on nn kuldne riis, geenmuundatud riisitaim, millesse on lisatud beetakaroteeni, A-vitamiini eellasmolekuli geen. Veerand miljardit eelkooliealist last maailmas kannatab A-vitamiini puuduse all, sajad tuhanded neist riskivad iga aasta pimedaksjäämise või surmaga. Riis on nende laste põhitoit ning vitamiini saamine toidust ideaalne lahendus nende säästmiseks. Need on inimesed, kes maksavad praegugi hinda GM-skeptikute paranoia eest.
Geenmuundatud taimede kasvatamisega on loomulikult seotud ka probleemid, mida ei tohi eirata. Nendeks probleemideks on suurenenud herbitsiidide kasutus (sõltuvalt taas kord konkreetsest GM-liigist), monokultuuride kasvatamine ning patentide piirav mõju. Ükski neist probleemidest ei tulene aga otseselt GM-metoodikast ning nende probleemidega tuleks tegeleda otse, mitte GM-tehnoloogia demoniseerimise kaudu.
Kahjurputukaresistentsed GMOd
Kui kahjurputukaresistentsed GMOd lubavad kasutada vähem mürke, siis taimemürgikindlad GMOd viivad suuremale taimemürkide kasutamisele. Mida rohkem mürki kasutada, seda resistentsemaks muutuvad mürgile umbrohud ning seda rohkem on vaja mürki kasutada. Herbitsiidi-tolerantsete taimede kasvatajad saavad oma taimi sagedamini pritsida, muretsemata taimede kahjustamise pärast. Ei ole kokkusattumus, et suurtootja Monsanto, mis müüb taimemürki Roundup, müüb ka sellele ainele vastupidavaid GM-seemneid.
Monokultuuride ja taimemürkide kasutamise probleem on aga vanem kui GM-tehnoloogia ning tegelikult võivad GMOd pakkuda nendele probleemidele hoopis lahenduse, võimaluse sellest üha suureneva taimemürgikasutuse tsüklist välja murda. Kust mujalt võiks tulla lahendus kui biotehnoloogiast, võttes arvesse maakera üha kasvavat rahvastikku, inimeste kasvavat vajadust täisväärtusliku toidu järele ning taimehaiguste ja kahjurite laienevat levikut, mida lihtsustab üha avatum maailm? Traditsiooniline sordiaretus, ebatäpne, juhuslik ja aeglane, meid sellest olukorrast ei päästa.
Esimeseks sammuks on avatud dialoog spetsialistide ja avalikkuse vahel, mis võimaldaks igal soovijal aru saada, mida GM-tehnoloogia tähendab, milliseid võimalusi see pakub ning kuidas on tagatud GM-viljade ohutus. Et selline dialoog tekkiks, peavad teadlased mõistma selle olulisust ning avalikkus jõudma otsusele teadlaste usaldusväärsuses. Ilma veendumuseta, et enamik teadlastest ja teadusuuringutest ei ole korporatiivsete huvide poolt kallutatud ja kinni makstud, mõistlik dialoog areneda ei saa.