Alkoholikahjustuste ärahoidmine
Alkoholikahjustusi on võimalik ära hoida. Gorbatšovi range alkoholipoliitika perioodi kohta tehtud teadusuuringud andsid tulemuse, et alkohol on üks peamisi suitsiidi riskitegureid ja et alkoholi tarbimise piiramine on efektiivne suitsiidi preventsiooni meetod.
Alkoholipiirangute perioodil Nõukogude Liidus aastatel 1984-1990 langes alkoholi tarbimine 11-lt liitrilt 6-le liitrile viinapiiritust elaniku kohta aastas. Suitsiidide kordaja langes samal perioodil 40 protsenti. Veel enam langes surmajuhtude arv alkoholimürgistusest ja transpordiõnnetustest.
Suitsidentide psühholoogilise autopsia uuring tuvastas, et suitsidentide hulgas oli 60 protsenti alkoholi liigtarvitajaid (50 protsenti alkoholisõltlasi ja 10 protsenti väärtarvitajaid). Lahanguprotokollidest ilmnes, et 60 protsendil suitsidentidest oli veres surma hetkel alkohol, kõige enam esines keskmist joobeastet.
2014. aastal joodi Eestis 10,9 liitrit etanooli elaniku kohta (väljaviidu maha arvatud). Vanemate kui 15-aastaste elanike arvule ümber arvestades oleks see 8,7 liitrit. Eksperthinnangul alkoholi tarbimine üle 8 liitri annab laialdaselt pärilikke tervisekahjustusi, rikub piirkonnas geneetilise koodi. Ennesõjaaegse Eesti vabariigi ajal oli alkoholi tarbimine inimese kohta aastas 3 liitri kandis.
Gorbatšovi alkoholipoliitiika oli totalitaarsele riigile omaselt läbiviidud repressiivsete brutaalsete meetoditega, kuid samadel põhimõtetel, mis on efektiivsed olnud ka teistes riikide alkoholipoliitikas. Efektiivseteks meetmeteks on osutunud alkoholi müügihinna tõstmine, alkoholi kättesaadavuse piiramine, reklaami keelustamine, teabe jagamine ja hoiakute kujundamine ning kättesaadav tõhus arstiabi. Parimad tulemused annab meetmete kombinatsioon, selgitas professor Värnik.
Alkohol ja enesetapud
Nagu Airi Värnik on oma pikaajalise tööga näidanud, on alkoholi tarvitamine väga otseses seoses suitsiidisuremusega. Kui oleme kogenud positiivset trendi alkoholi tarvitamise kohta, siis milline on olukord enesetappude esinemises, seda selgitab Peeter Värnik, kellel on doktorikraad demograafias.