Kuhu liigub Eesti üldiselt?
Ma vist siiski kordan veel kord üle, millised on ametlikud Eesti majanduspoliitilised suundumused: Eesti riik on otsustanud võtta end õhemaks, s.t kaalust alla, teha selge korrektuuri pakutavates teenustes, vähendada riigi osalust ettevõtluses, erastada, mis võimalik, anda opereerimine erasektorile, kus vähegi mõeldav, mitte võtta äririske seal, kus pole vaja strateegilisi teenuseid pakkuda jne. Usaldada raha lennukilt loopimise asemel professionaalseid investoreid, kes kannavad ise oma raha arvelt äririske. See tähendab muide ka seda, et see kokkulepe kehtib samuti kultuuriministeeriumile ja ka Tartus!
Mis aga puudutab veel üldisi suundumusi Eesti riigi hankepoliitika kujundamisel, siis on selge püüd teha vaid tarku, sh innovaatilisi hankeid, mis ergutavad Eesti majandust, osta sisse pigem teenuseid, toetada läbi hangete teadusmahukaid ja teenuste arendamisele suunatud ettevõtteid. Edasi, järgida vaid nn majandusliku otstarbekuse kriteeriumi, mis maakeeli tähendab seda, et odav hind ei ole hanke võiduks piisav.
Senise praktika jätkumine toob paraku kaasa vastupidise olukorra – odav hind on paras (enese)pettus, see süvendab turutõkkeid, teenuste madalat kvaliteeti, korruptsiooni, muudab lõpphinna maksumaksjale kallimaks, ja mis peamine – ei erguta majandust, soodusta selle arengut ega võimalda investeerimist toote- ja teenuse arendusse.
Ehk tekitab taas surnud ringi. Palju maksumaksja raha makstakse riigieelarvest välja, aga see ei erguta ega too kaasa sotsiaalset mõju ega arenguid, mida ta peaks. Saan seega veel korrata, et iga loll hange on varastamine maksumaksja taskust ja iga teenus, mida riik üritab ise pakkuda selle asemel, et lasta teha seda eraettevõttel, on selle viimase hapnikukraani kinnikeeramine!
Edasi on Eesti riik selgelt deklareerinud soovi kasvatada riigihangete sotsiaalset mõju. Soodustada varimajanduse vähenemist, maksude laekumist, õiglase palga maksmist, inimestesse investeerimist, nende koolitamist, puudega inimeste kaasamist, sotsiaalse ettevõtluse arendamist jms. Seega teha asju targalt. Ja elementaarselt tähendab see ka seda, et asju tuleb targalt teha ka Eesti Rahvamuuseumis. Rehepapi koht jäägu muistenditesse ja muuseumi eksponaatide ritta, mitte aga tänasesse päeva ja pärisellu!
Evelyn Sepp on Teenusmajanduse Koja tegevjuht, mh Innovatsioonihangete nõukoja liige. Antud loos on väljendatud isiklikke veendumusi, s.t mitte ühegi institutsiooni ametlikke seisukohti.