Tom Catena on ainuke arst üle poole miljoni inimesega Lõuna-Sudaani Nuba mägedes, mis on 2011. aastast alates olnud sõjatsoon. Tsiviilpiirkondade pommitamine on peaaegu igapäevane, kuid ta keeldus evakuatsioonivõimalusest, mille said teised väljaspool kodumaad elavad inimesed, nõustus riskidega ning on viimased viis aastat töötanud puhkuseta, et päästa mitmete tuhandete meeste, naiste ja laste elusid ning tervist.
Viimasena, tutsi päritolu burundilane Marguerite Barankitse püüdis peita kümneid oma hutu naabreid 1993. aasta veriste konvulsioonide ajal kirikusse. Kui nad leiti, võeti talt riided, seoti tooli külge ja sunniti vaatama nende tapmist matšeetega. Sellest kohkumata päästis ta tapetute orbudeks jäänud lapsi ja palju teisi sarnases olukorras olijaid. Seejärel lõi ta Luksemburgi kristlike heategevusorganisatsioonide toel Maison Shalomi keskused, mis on kaitsnud ja aidanud hooldada tuhandeid sõja ja aidsi tõttu orvuks jäänuid.
Viimasel ajal on Burundis taas suurenemas genotsiidihirm ning olles saanud isiklikke ähvardusi praeguselt valitsuselt, on Barankitse loomas riigist põgenejatele vastuvõtukeskust naaberriiki Rwandasse.
Need neli vastumürki küünilisusele oleksid kõik võinud saada auhinna, millele nad finalistidena kandideerisid, ning mitmed teised 186 nomineeritust kogu maailmas oleksid olnud võrdsed nendega laval liituma. Lõpuks läks auhind «Burundi Emale» Maggie Barankitsele, kõige vähem lootuses, et tunnustuse rambivalgus võib aidata vältida tema õnnetu riigi tagasilangemist kodusõtta.
Vene-Armeenia filantroobi Ruben Vardanyani loodud Aurora auhind on nime saanud Aurora Mardiganjani järgi, kes elas üle 1915-1917 toimunud Armeenia genotsiidi ja tegi rohkem kui peaaegu ükskõik kes teine selle nimel, et selle mälestus jääks järgmistel aastakümnetel püsima. Auhinna põhimõtteks on tunnustada tavalisi inimesi, kes ebainimlikkusega silmitsi seistes suudavad endas leida erakordsel hulgal julgust, kaastunnet ja pühendumust, millel on elusid päästev mõju.