Lisaks sellele ei pääseks ei sakslased ega teised eurooplased tagajärgedest. Ostes Vene gaasi rohkem ja kauem kui vaja, aitaks EL kaasa Venemaa sõjaväelisele ülesehitamisele, mis on omakorda otseseks ohuks Euroopa rahule.
Bonni Rahvusvahelise Ümbekorralduskeskuse Globaalse Militarisatsiooniindeksi andmetel on Venemaa üks maailma sõjaväelisemaid riike. Venemaa föderaaleelarvest kulus 2016. aasta esimeses kvartalis umbes 37 protsenti riigi sõjaväelistele ja julgeolekujõududele – suuremat osa nendest kulutustest rahastati Euroopale müüdava nafta ja gaasi tuludest.
Venemaa sõdade rahastaja
Lõppkokkuvõttes oleme meie eurooplased need, kes rahastavad Venemaa sõdu Ukrainas ja Süürias, okupatsiooni Krimmis, Lõuna-Osseetias, Abhaasias ja Transnistrias ning Vene sõjalennukite provokatiivseid ülelende Baltikumis ja mujal. Mida rohkem Venemaa gaasi me põletame, seda rohkem raha on Vladimir Putinil sõjaväe kaasajastamiseks ja «hübriidsõjapidamiseks», kui Venemaa täiendab tavapärased jõud ebaharilike üksuste ja küberrelvadega.
Küsimus, mida Saksamaa ja tema juhid peavad endalt küsima, on see, kui tõsiselt nad võtavad rahuaega. Kui nad seda tõsimeeli toetavad, on vajalik, et nad lõpetaksid Vene armee rahastamise, olgu siis mundris või mitte.
Aga kas Saksamaa võtab tõsiselt ka Euroopa Liitu, mis on taganud seitsekümmend aastat rahu piirkonnas, mis oli varem maailma kõige vägivaldsem? Kas nad suhtuvad tõsiselt kliimamuutuste vastu võitlemisse ja planeedi tuleviku kaitsmisse? Kui jah, peaksid nad kindlasti põletama vähem, mitte rohkem maagaasi.
Nord Stream 2 on vastu kõigele, mida Saksamaa valitsus väidab end enim väärtustavat: Euroopa Liidu püsimajäämist, rahu Euroopas ning keskkonda. Saksa poliitikud peaksid meenutama veel ühe teise Kremli juhi sõnu: «Need kapitalistid,» ütles teatavasti Lenin, «müüvad meile köie, millega me nad üles poome.»
Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org