Eesti liigub iganenud tehnoloogiat toetades vastutustundetult vastutuult. Põlevkivitööstus moodustab 4% SKPst, kuid selle kasutamisest tuleb 70% Eesti õhusaastest, 80% kõikidest jäätmetest (www.riigikontroll.ee/Portals/0/Upload/Polevkivisektor.docx), rikutud on veerežiim ja elukeskkond. Selge on, et põlevkivi kasutamine on ajale jalgu jäänud ning aeg on liikuda rohelisemate energiaallikate poole. Kas aga saame üldse midagi teha, kui energiamajandus on riiklikult otsustatud? Jah, saame küll. Eesti elektritarbimisest moodustab umbes neljandiku kodudes tarbitav elekter, nii et ühisel tegutsemisel on meie võim suur. Kõige lihtsam on otsuseid mõjutada oma rahakotiga. Me saame võtta oma igakuise ja otsese toetuse põlevkivile ja investeerida see oma elektritarbimise kaudu rohelisse energiasse, vajadusel elektrimüüjat vahetades.
Taastuvenergia ei pea olema kallim
Esimene kõhklus, et tegu on palju kallima variandiga, ei pea paika. Näiteks Imatra Elekter pakub EKOenergia ökomärgisega rohelist paketti 0.04 eurot kWh kohta kallimalt, kui tavalist elektripaketti (http://www.imatraelekter.ee/pakett/pakett-tapne/). See teeb näiteks igakuise 200 kWh tarbimise juures hinnalisaks 8 eurot. Kui vähegi rahakott lubab, siis on see üks lihtsamaid investeeringuid, mida Eesti jaoks teha. Vana paketti ümber vahetades võib mõningaid õnnelikke tabada hoopis üllatus väiksema elektriarve näol, nagu juhtus näiteks minu vanematega.
Tean, et mitmete jaoks tekitab küsimusi igakuine taastuvenergia tasu elektriarvel. Võib tunduda, et teeme juba oma osa, sunniviisiliselt ja ilma valikuta. Kui aga lähemalt numbreid vaadata, siis vaevalt saame seda tõsise toetusena võtta. 2016. aastal on taastuvenergia tasu 0.0115 eurot kWh kohta (http://elering.ee/taastuvenergia-tasu/). Võttes uuesti igakuiseks tarbimiseks 200 kWh, siis teeb see kohustuslikuks toetuseks taastuvenergiale 2.3 eurot kuus. Riigi poolt võib see olla kaheldav viis toetust koguda, kuid see ei ole põhjus taastuvenergia eelistes kahelda. Taastuvenergia edendamine on ainus viis, kuidas saame lõpetada Eesti looduse saastamise ja peatada ülemaailmselt olulise kliimasoojenemise.