Rääkides noortest ja poliitikast, eristuvad mõningad peamised teemad: noorsootöö ja noortepoliitika, noorpoliitikud, valimisea langetamine, noorte esinduskogud ning poliitilise suunaga noorte huvitegevus (näiteks väitlemine). Kõigi nende puhul on kesksel kohal noor. Noorsootööseadus defineerib noort kui 7–26-aastast füüsilist isikut. See aitab küll selgitada, kes on noorsootöö peamine sihtrühm, kuid ei aita mõista, milline on noorte suhe poliitikaga.
Esimene suurem probleem noorte ja poliitika puhul on täisealisus, mis vähemalt juriidiliselt piirab suurel osal noortest õigusi enda kohta otsustada ja ühiskonnas kaasa rääkida. Kohalikel valimistel on nüüdseks valimisiga langetatud 16 eluaastale, mistõttu peaks justkui kõigil 16–26-aastastel noortel olema täiskasvanutega võrdne õigus kohaliku tasandi poliitikas kaasa rääkida. Sellega harjumine võtab ilmselt aega, ent õiguslikud barjäärid pole ainsad, mis noorte poliitilist tegevust piiravad.
Teemade piiratus
Üks selliseid piiravaid tegureid on teemade jaotus vanusegrupiti. Noortele suunatud teemad on pigem «pehmed» ja seotud vaba aja veetmise, hariduse, huvitegevuse, spordi, kultuuri ja ka ühistranspordiga1, samas kui neile vastanduvad tõsised, sisukad ja keerulised teemad, mis on justkui jäetud vanemate pärusmaaks. Selline eristus ilmneb kõige selgemalt juhul, kui suured poliitikud küsivad väikestelt poliitikahuvilistelt nõu poliitiliste otsuste kohta.
Iseenesest pole selles eristuses midagi uut ning sellele on varemgi tähelepanu pööratud.2 Oluline on pigem selle eristuse püsivus ja üldkehtivus: kui käid koolis, tead midagi haridusest; kui teed trenni või on muid hobisid, siis tunnetad huvitegevuse ja spordivaldkonna probleeme. Selline seostamine on lihtsustav ja kohati stereotüüpne: samamoodi võiks väita, et naiste teemad poliitikas piirduvad peamiselt kodu ja lastega. Samas võib mõni bioloogiahuviline põhikooliõpilane, kes võib-olla ka olümpiaadidel osaleb, teada linnakeskkonna elu- ja liigirikkusest palju rohkem kui suurem osa volikogu liikmetest ja oskaks ilmselt midagi arvata näiteks oma linnaosa üldplaneeringu keskkonnamõju strateegilise hindamise aruande sisu kohta.