Facebookis on praegu jagamisel ja pilkamisel noore inimese magistritöö, seda pelgalt pealkirja põhjal - «Aino Perviku «Kunksmoor». Ökofeministlik analüüs. Autoriks Triin Lees, juhendajaks Kadri Tüür. Naised ja ökofeminism! No on alles totrus, midagi sama lolli nagu sooline võrdõiguslikkus jne.
Guugeldasin ja leidsin netiavarustest magistritöö üles. Lugesin huviga: hea ülevaade Perviku loomingust, ökofeminismi uurimise hetkeseisust Eesti lastekirjanduses jne. Muidugi oleks võinud autor teha omalt poolt julgemaid järeldusi, oli kohati pisut naivistlik, kuid tegemist on alles magistritööga. Härrased ja seltsimehed professorid on kordades viletsamaid teadustöid kokku mätsinud.
«Igikestva ringluse saab taandada ka naiselikkuse ja mehelikkuse omavahelise tasakaalu pidevale otsimisele, Kunksmoori ja Trummi suhe pöörleb harmoonia ja selle kadumise vahel,» kirjutab autor muhulgas.
Midagi sellist on leidnud ka pisut teises sõnastuses paljud kirjaoskajad ja mõtlevad inimesed, sealhulgas elukogenud Leonhard Lapin oma naisi ülistavas otsekohesuses kirjeldanud raamatus «Siintallinn», mida ma alles nüüd juhtusin lugema.
Mehed, asjatult norite noort inimest, eriti kui ei viitsi pealkirjast sisuni jõuda. Analüütikute ja arvamusliidrite hordid on viimastel päevadel Brexitist ja jalgpallist suurtel kiirustel ja hulgikaupa kirjutanud lugusid, mis lähevad hapuks ja tüütuks hiljemalt ööpäeva jooksul. Suvistes ajalehtedes kirjutatakse, et saunas käies ei tohi purjus olla, sest võib libiseda ja jagatakse nippe, kuidas ravida päikesepõletust. Mis parata, võib-olla leidub tõesti inimesi, kes pole saunas libisenud ja päikese käes punakseks läinud. Lugege parem «Kunksmoori», tema teadis igasuguseid nippe, kuidas tõbede, kasuahnuse ja lollide meestega võidelda. Aga milleks need raamatud ja magistritööd, kui hoopis vahvam on feissaris kildu visata ja vaadata palju laike tuleb...