Üleilmastumishirmud
Lahkumise toetajad näevad üleilmastumist kohustusena – nad otsivad kaitset ja eraldatust, nõudes, et «kontroll» toodaks koju tagasi. Üks hiljutine, kuid mitte kindlasti esinduslik küsitlus leidis, et 43 protsenti kindlatest hääletajatest eelistas nn kontrolli tagasitoomist Ühendkuningriiki EList lahkumise abil, isegi, kui see nende finantsolukorda halvendaks. Ainult 23 protsenti ei toetanud seda.
Lihtsale vaatlejale oleks andestatav mõte, et referendumil Euroopa tuleviku suhtes riiklikku üksmeelt saavutada on võimatu. Edasiviiv tee on olemas. Peame alustama tunnistamisega, et järjest enam integreeritud ja üksteisest sõltuvas maailmas peab iga riik leidma tasakaalu soovitud riikliku autonoomia ja vajaliku rahvusvahelise koostöö vahel.
Ühendkuningriik ei peaks olema sunnitud valime kahe äärmuse vahel: täielik autonoomia alaväärtustaks vajadust teha koostööd lähimate naaberriikidega ning täielik integratsioon Euroopa superriiki ei tunnistaks riikliku identiteedi ja otsustusõiguse jätkuvat tähtsust.
Iga tekkiva küsimuse puhul on olemas viis, kuidas minna edasi nii, et nii Ühendkuningriik kui Euroopa saaks konkurentsivõimelisemaks, demokraatlikumaks ja vastutusvõimelisemaks. Kui saame näidata, et Euroopas on võimalik täiustada õiglust, turvalisust ja julgeolekut – ning et saame olla ELi reformikava uhked juhid –, võiks esile hakata kerkima konsensus brittide seas.
Autonoomsuse ja koostöö tasakaal
Võtame näiteks majanduse: autonoomsuse ja koostöö tasakaalustamise abil suudaks Ühendkuningriik järgmise aastakümne jooksul luua 500 000 uut töökohta. Kuna riik ei ole liitunud eurotsooniga, on alles autonoomia intressimäärade osas, aga integratsioon Euroopa ühisturuga on selgelt toonud kasu nii majanduskasvule kui ka tööhõivele. Kui Suurbritannia juhiks püüdlusi nii digitaal-, energia- kui teenuste (eriti finantsteenuste) turu ühtlustamisel, võiks see tagada kogu Euroopa parema konkurentsivõime.