Teine oluline aspekt on võit Teises maailmasõjas, mis ühendab vene ühiskonda. Praeguses vene teadvuses pole enam kohta oktoobrirevolutsioonile ja me ei tea, kuidas suhtuda bolševike võimule tulekusse. Kuid on müüt, nagu nõukogude periood olnuks stabiilsuse, korra ja suurte võitude aeg.
Müüt võidust Teises maailmasõjas on muutumas rahvuslikuks religiooniks ja selle võidu taga seisab vuntsidega suur juht, inimene, kes lõi korra majja ja kelle pärast lääs hakkas Nõukogude Liitu kartma.
Televiisor veenab meid praegu iga päev selles, et kuhu me ka ei läheks, igal pool me ainult võidame. Ühest küljest konsolideerib see ühiskonda, teisalt tugevdab usaldust praeguste võimude vastu. Sellepärast on Stalin nüüdsetele võimudele vajalik vaatamata sellele, et ta on ka justkui selle võimuga vastuolus. Kuid huvi Stalini isiku vastu vastasseisu foonil ülejäänud maailmaga ainult suureneb.
-14. juunil möödub 75 aastat nõukogude võimude poolt organiseeritud massiküüditamistest Balti riikides. Kui vaatame Armeeniat ja Türgit, siis need ei suuda juba sada aastat leida Armeenia genotsiidi puhul ühist keelt. Kas on võimalik, et mis puudutab stalinlikku terrorit, jõuab Venemaa kunagi oma naabritega leppimiseni?
Juuniküüditamine on klassikaline näide sotsiaalsest puhastusest. 1940–1941 laienesid puhastused, mis olid varem juba toimunud Nõukogude Liidus ka vägivaldselt liidendatud uutel territooriumitel. Need puhastused olid mõeldud palju mastaapsematena, kuid nende läbiviimist segas sõda.
Selleks, et Venemaa oma Balti naabritega kunagi ühise keel leiaks, pole oluline, milliseid termineid kasutame selle kohta, mis 1940.–1950. aastatel juhtus, vaid ennekõike see, et tunnistaksime, et tegemist oli kuriteoga, mille meie kunagi toime panime.
Jääb vaid küsimus, millal Venemaa seda teadvustab? Selleks, et Balti riikide ja teiste maadega, kus sellised puhastused toimusid, peab Venemaa leidma ühised hinnangud sellele probleemile. Ma arvan, et see võib küll aega võtta, kuid ühel päeval see juhtub.
Kui rääkida rahvuslikust ajaloomälust, siis on kõik keerulisem. Eestlaste rahvuslikus mälus on näiteks metsavennad kangelased, venelaste omas bandiidid. Igaüks mäletab omamoodi. Kuid mis puudutab 14. juuni küüditamist, siis siin kaheti mõistmist olla ei saa – see oli riigi võitlus relvitute inimeste vastu, repressiivne akt ja koletu inimsusevastane kuritegu.