2016. aastal valitakse uus peasekretär. ÜRO sekretariaadi juhataja valimise protsessil ei ole palju reegleid: peasekretär valitakse 193-liikmelises assamblees 15-liikmelise julgeolekunõukogu soovitusel, seejuures võetaks arvesse geograafilist rotatsiooni ja välistatud on julgeolekunõukogu alaliste riikide (Hiina, Prantsusmaa, Suurbritannia, USA, Venemaa) kandidaadid.
Erinevalt eelmistest valimistest on protsess läbipaistvam. Nimelt on tavapäraselt rangelt salastatud protseduur seekord osati avalik. Kandidaadid esitavad kandideerimisavalduse ja osalevad avalikel vestlustel, mille käigus neid otse küsitletakse. Avaliku protsessiga üritatakse muuta ÜRO läbipaistvamaks, parandada organisatsiooni mainet ja mõjutada julgeolekunõukogu, kellel on kandidaadi esitamisel vetoõigus. Esimesed mitteametlikud vestlused toimusid aprillis ning kandidaate küsitlesid liikmesriigid, mittetulundusühingud ja laiem üldsus, kellel oli võimalus oma küsimused esitada sotsiaalvõrgus. Järgmised vestlused leiavad aset juunis.
Sel aastal on ka teine iseärasus – peasekretäri kohale kandideerib enneolematult suur arv naisi ning ka meedias kajab väga valjusti arvamus, et järgmine peasekretär peab olema just naine. Mittetulundusühing Equality Now on isegi alustanud naiskandidaatide toetamise veebikampaaniat, millel on tänase seisuga juba üle 30 000 poolehoidja. Sarnaseid initsiatiive on teisigi. Samuti on avaldanud praegune ÜRO peasekretär Ban Ki-moon arvamust, et tema mantlipärija peaks olema vastassoost.
Siinjuures kerkib küsimus – miks on soolise võrdõiguslikkuse teema ÜROs nii oluliseks muutunud? Ja kui tähtis on, et järgmine peasekretär oleks tõesti naine?
70 aastat – 8 meest ja ei ühtki naist
Organisatsiooni 70 tegevusaasta vältel on peasekretäre olnud kokku kaheksa – Norrast, Rootsist, Myanmarist, Austriast, Peruust, Egiptusest, Ghanast ja viimane Lõuna-Koreast. Kõik neist on olnud mehed.